20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
20/10/2020

Holston και Julien βοήθησαν την Dijon να αποφύγει την έκπληξη της πρεμιέρας - Η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Οι David Holston και Axel Julien επέτρεψαν στην JDA Dijon να αποφύγει την έκπληξη της πρεμιέρας κόντρα στον μαχητικό Κεραυνό, καθώς η γαλλική ομάδα ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων και επικράτησε εντός έδρας στην παράταση κόντρα στους Κύπριους που πραγματοποίησαν αξιοσημείωτο ντεμπούτο στην Κανονική Περίοδο του Basketball Champions League για τη σεζόν 2020-21.

Στο άλλο ματς της ημέρας, που άνοιξε την αυλαία στον Όμιλο A, η Tenerife άφησε πίσω το μέτριο ξεκίνημα και νίκησε άνετα εντός έδρας τους Bakken Bears.

JDA Dijon 91-78 Κεραυνός (Όμιλος B)

Oι David Holston και Axel Julien οδήγησαν την Dijon στην ανατροπή και τη νίκη με 91-78 στην παράταση κόντρα στον φιλόδοξο πρωτάρη Κεραυνό, που βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 18 πόντους.

Με το σκορ στο 6-6 μετά τα πρώτα καλάθια, ο Brandon Rozzell πέτυχε λέι απ και έδωσε το έναυσμα για σερί 15-0 με τον Νίκο Στυλιανού να το σφραγίζει με καλάθι, 1:50 πριν από το τέλος της περιόδου, για το 21-6 υπέρ των Κυπρίων.

Ο Κεραυνός, που κυριαρχούσε στα ριμπάουντ μέχρι την τέταρτη περίοδο και κρατούσε την Dijon στο 20% από τη γραμμή του τριπόντου, συνέχισε να έχει διαφορά 15 πόντων ως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Holston, ωστόσο, αποφάσισε ότι ήταν ώρα να δείξει τι μπορεί να κάνει βάζοντας 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο κι επαναφέροντας τη Dijon στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, σκόραρε για το 67-64 υπέρ των Γάλλων, 4:10 πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Με το σκορ ισόπαλο στο 72-72, ο Andre Williamson έκλεψε, αλλά ο Κεραυνός δεν κατάφερε να σουτάρει πριν λήξει ο χρόνος της επίθεσής του. Ο Holston είχε την ευκαιρία να χαρίσει στους γηπεδούχους τη νίκη με το άκουσμα της κόρνας, αλλά το μακρινό του τρίποντο δεν βρήκε στόχο.

Ο Chase Simon σημείωσε τρίποντο, 3:23 πριν από το τέλος της παράτασης, κι έβαλε την Dijon μπροστά με 75-73, ενώ ο Juline τον ακολούθησε με γκολ-φάουλ. Η Dijon έβγαλε και μια καλή άμυνα, με τον Jacques Alingue να καρφώνει στην άλλη πλευρά για το 80-73 γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Dijon.

O Julien ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Holston μέτρησε 24 πόντους και 4 ασίστ. Για τον Κεραυνό, ο Ahmaad Rorie πραγματοποίησε εκπληκτικό ντεμπούτο στο BCL με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Brandon Rozzell τον ακολούθησε με 22 πόντους και 3 κλεψίματα.

Iberostar Tenerife 98-73 Bakken Bears (Όμιλος A)

Η Bakken προηγήθηκε της Tenerife με επτά πόντους στο ξεκίνημα, αλλά η ισπανική ομάδα πήρε τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο και ο Giorgi Shermadini έκανε ρεκόρ καριέρας στο δρόμο για την εύκολη νίκη με 98-73 στο πρώτο ματς για τον Όμιλο Α.

Η ομάδα από την Δανία ξεκίνησε πολύ καλά από τη γραμμή του τριπόντου κι ένα σουτ του Q. J. Peterson διαμόρφωσε το 22-15. Ωστόσο, ερχόμενος από τον πάγκο, ο Emir Sulejmanovic έδωσε στην Tenerife αυτό που χρειαζόταν για να φέρει την κατάσταση στα ίσια με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο νεοαποκτηθείς Spencer Butterfield πέτυχε τρίποντο, 6:37 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, για να σφραγίσει σερί 11-0 της Tenerife και οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο 34-27.

Οι Bears αντέδρασαν προσωρινά, αλλά το τρίποντο του Tyler Cavanaugh μεγάλωσε ξανά την απόσταση και η ομάδα από την Δανία δεν κατάφερε να μπει ποτέ ξανά στη διεκδίκηση.

Ο Shermadini, που ευστόχησε στα πρώτα του εννιά σουτ, είχε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ κάνοντας ρεκόρ καριέρας στην αξιολόγηση στο BCL με 34 μονάδες. Ο Cavanaugh μέτρησε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Sulejmanovic ακολούθησε με 10 πόντους.

Για τους Bears, ο Peterson ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Michel Diouf προσέθεσε 13 πόντους.