20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
31/03/2021

H Holon επικράτησε στο θρίλερ με την Brindisi για την πρώτη της παρουσία στο Final 8 - 5η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η Hapoel Unet-Credit Holon νίκησε την Happy Casa Brindisi σε θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση την Τετάρτη για να σφραγίσει εισιτήριο για το Final 8, φτάνοντας έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία της στα Προημιτελικά του BCL.

Την ίδια στιγμή, για τον Όμιλο K, SIG Strasbourg και Turk Telekom πανηγύρισαν μεγάλες νίκες κόντρα σε Nizhny Novgorod και AEK αντίστοιχα, και θα τεθούν αντιμέτωπες την τελευταία αγωνιστική για το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου για το Final 8.

Hapoel Unet-Credit Holon 81-79 Happy Casa Brindisi (ΠΑΡΑΤΑΣΗ) -- Όμιλος I

Ένα λέι απ του Maxime De Zeeuw, τρία δέκατα πριν από το τέλος, χάρισε στην Hapoel Unet-Credit Holon μεγάλη νίκη με 81-79 κόντρα στην Happy Casa Brindisi έπειτα από παράταση κι έτσι η ομάδα από το Ισραήλ θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Final 8 του BCL.

Η Brindisi έτρεξ στο ανοικτό γήπεδο, νωρίς στο ματς, και ήταν μπροστά με 24-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά αυτές οι ευκαιρίες ελαττώθηκαν όσο ανέβηκε η ένταση στην άμυνα των Ισραηλινών κι αυτό ήταν το τελευταίο διψήφιο προβάδισμα στο ματς.

Ο C.J. Harris σκόραρε, 1:33 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, κι έδωσε στην Holon το πρώτο προβάδισμα με 50-49, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν χτυπήματα στη συνέχεια.

Chris Johnson και Harris είχαν αθροιστικά 12 πόντους στα τελευταία 3:23 της τέταρτης περιόδου χαρίζοντας στην Holon αβαντάζ 5 πόντων, αλλά ο Darius Thompson πέτυχε διαδοχικά τρίποντα κρατώντας ζωντανή την Brindisi.

Ο Bostic ισοφάρισε σε 72-72 με δύο βολές, 30” πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας και, αφού ο Harris αστόχησε από μακριά στην άλλη πλευρά, το τρίποντο της απελπισίας από τον Bostic δεν βρήκε διχτάκι και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Έπειτα από ένα μεγάλο τρίποντο του Darius Thompson για το 79-79, ο προπονητής της Holon κάλεσε τάιμ άουτ, ενώ απέμεναν 2 δευτερόλεπτα, και σχεδίασε ένα play ώστε ο Guy Pnini να περάσει έξυπνα την μπάλα στον De Zeeuw κοντά στο καλάθι των Ιταλών.

Ο διεθνής Βέλγος έβαλε ένα ακροβατικό λέι απ υπό πίεση και η προσπάθεια της Brindisi για alley-oop με τη λήξη δεν πέτυχε, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν.

Ο Harris ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Johnson προσέθεσε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Darius Thompson πέτυχε 23 πόντους για τους ηττημένους.

Turk Telekom 78-66 AEK -- Όμιλος K

Η Turk Telekom αξιοποίησε ένα σερί στην τρίτη περίοδο για να προηγηθεί της ΑΕΚ και τελικά να πάρει με σκορ 78-66 τη νίκη, που μετατρέπει σε τελικό για τη δεύτερη θέση τον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με την Strasbourg κι έθεσε εκτός συνέχειας την ελληνική ομάδα.

Ο Kyle Wiltjer, που έδειξε σημάδια ζωής στην δεύτερη περίοδο, ξεχώρισε για την Turk Telekom με 24 πόντους, 8/12 σουτ εντός πεδιάς, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στη μάχη των ριμπάουντ με 44 έναντι 29 και σούταραν την μπάλα καλύτερα από την ΑΕΚ, που χρησιμοποίησε την εμπειρία για να μείνει κοντά στο πρώτο μέρος και πέρασε μπροστά με τον Keith Langford στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Wiltjer απάντησε με λέι απ, 8:24 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδο, κι άνοιξε το δρόμο για σερί 15-4 της Turk Telekom, το οποίο σφραγίστηκε με καλάθι του Samet Geyik.

Ο Kingsley Moses έβαλε γκολ-φάουλ, 49 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, και μείωσε στους οκτώ πόντους, 74-66, δίνοντας στην ΑΕΚ την ελπίδα πως μπορεί να υπερασπιστεί τη διαφορά των 9 πόντων και να μείνει ζωντανή για την πρόκριση στο Final 8.

Αυτή η ελπίδα, όμως, δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Marcus Foster βρήκε τον Geyik κάτω από το καλάθι για να σκοράρει έτσι ο Τούρκος φόργουορντ και να ακολουθήσει άστοχη προσπάθεια της ΑΕΚ.

Nizhny Novgorod 87-97 SIG Strasbourg -- Όμιλος K

Η SIG Strasbourg επέστρεψε από το -15, για να υποχρεώσει την Nizhny Novgorod στην πρώτη της ήττα στα Play-Offs, με το τελικό 97-87, κι έκανε τελικό το ματς με την Turk Telekom στην τελευταία εβδομάδα πριν από το Final 8.

Η Nizhny έδειξε το σήμα κατατεθέν της με την κυκλοφορία της μπάλας και, 8:38 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Alexander Gankevich σκόραρε με λέι απ για να ξεκινήσει σερί 12-0.

Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 26-24 σε 36-26 κι έδειξαν να πηγαίνουν με άνεση στα αποδυτήρια έχοντας ήδη μοιράσει 17 ασίστ μέχρι την ανάπαυλα.

Η Nizhy διεύρυνε το προβάδισμά της στο 63-50, αλλά ο Brandon Jefferson πέτυχε τρία διαδοχικά τρίποντα για να ισοφαρίσει στους 63, 3:48 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με έξι πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η Strasbourg έπαιζε πια με μεγάλο αίσθημα υποχρέωσης.

Ο Ishmail Wainright πέτυχε τρίποντο, 4:56 πριν από τη λήξη, για να βάλει τους Γάλλους μπροστά με 83-81 και ένα ακόμη μεγάλο σουτ του Bonzie Colson δύο λεπτά αργότερα σφράγισε το σερί 15-0 της Strasbourg για το 91-81.

Ο Jefferson τέλειωσε το ματς με 24 πόντους και 6/10 τρίποντα, ο Colson προσέθεσε 17 πόντους και ο Wainright είχε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ. Για τη Nizhny, Gankevich και Andrey Vorontsevich είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Strasbourg, Turk Telekom και AEK ισοβαθμούν με ρεκόρ 2-3 και ο νικητής του αγώνα των Γάλλων με τους Τούρκους στο πλαίσιο της 6ης εβδομάδας θα τερματίσει δεύτερος, πίσω από την Nizhny.

VEF Riga 64-77 Lenovo Tenerife -- Όμιλος J

Η Lenovo Tenerife είχε μικρές διαφορές απέναντι στην VEF Riga στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά ξέφυγε οριστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε τελικά το διπλό με σκορ 77-64.

Οι νησιώτες της Ισπανίας ανέβηκαν στην κορυφή του Ομίλου J με ρεκόρ 4-1 και θα προκριθούν στο Final 8, αν η Hereda San Pablo Burgos νικήσει την Igokea στο ματς της Πέμπτης.

Η Tenerife είχε εύθραυστο προβάδισμα δύο πόντων, με 58-56 και 7:12 να απομένουν για το φινάλε, όταν ο Santi Yusta σκόραρε με λέι απ κι άνοιξε το δρόμο για σερί 15-2.

Ο Tyler Cavanaugh σφράγισε αυτό το σερί με τρίποντο, 3:38 πριν από τη λήξη, και διεύρυνε την απόσταση της Tenerife στους 15 πόντους, 73-58, από όπου φυσικά δεν υπήρχε επιστροφή.

Ο Cavanaugh πρωταγωνίστησε για την Tenerife με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Aaron Doornekamp συνεισέφερε 14 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο. Μάλιστα, το second unit της Tenerife έδωσε 38 πόντους έναντι 16 του αντίστοιχου της VEF.