20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
20/01/2021

Holon, AEK και Sassari εξασφάλισαν την παρουσία τους στα Play-Offs - 11η εβδομάδα, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Eλβετία) - Η Hapoel Unet-Credit Holon θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στα Play-Offs μετά την κατάληψη της πρωτιάς στον Όμιλο Α έπειτα από νίκη στην έδρα της Cholet και η AEK, που επικράτησε στο σπίτι της Tsmoki-Minsk, πήρε το δεύτερο εισιτήριο.

Για τον Όμιλο A, η Dinamo Sassari πήρε διπλό κόντρα στην Galatasaray στην Κωνσταντινούπολη σβήνοντας έτσι ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη των Bakken Bears επί της Iberostar Tenerife και συνοδεύοντας τους Ισπανούς στα Play-Offs.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά σε όσα έγιναν στην τελευταία αγωνιστική για τους Ομίλους Α και C:

Cholet 71-89 Hapoel Unet-Credit Holon -- Όμιλος C

Η Hapoel Unet-Credit Holon, που έμεινε εκτός Play-Offs του BCL τις δύο προηγούμενες σεζόν, πραγματοποίησε μια εξαιρετική αμυντική εμφάνιση την Τετάρτη και πέρασε με σκορ 89-71 από την έδρα της Cholet 89-71 για να κατακτήσει το εισιτήριο της πρόκρισης, αλλά και την πρώτη θέση στον Όμιλο C.

Με τον τρόπο που εξελίχθηκαν τα πράγματα στο άλλο ματς του ομίλου, όπου η ΑΕΚ νίκησε την, θα αρκούσε στην Holon ακόμη και ήττα με μονοψήφια διαφορά από την Cholet.

Πάντως, οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν ένα μίνι σερί στο φινάλε της δεύτερης περιόδου για να καταστήσουν ξεκάθαρο πως δεν είχαν όρεξη να μπλέξουν σε σενάρια.

Με την Cholet να προηγείται με 29-26, ο Maxime De Zeeuw κάρφωσε δυναμικά και ο Tyrus McGee τον ακολούθησε με τρίποντο από την κορυφή για το προσπέρασμα της Holon, 31-29, 3:44 πριν από την ανάπαυλα.

Ο McGee πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο, περίπου τρία λεπτά αργότερα, και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-33, από το οποίο οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν. Η Holon προηγήθηκε ακόμη και με 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ενώ κράτησε τους γηπεδούχους μόλις σε 6/19 τρίποντα. Ο De Zeeuw είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ όντας ο πρώτος σκόρερ ανάμεσα στους πέντε διψήφιους για την Holon.

Ο C.J. Harris προσέθεσε 16 πόντους με 7 ασίστ, ενώ ο McGee έβαλε 15 πόντους, τη στιγμή που για τη Cholet ο Gerry Blakes μέτρησε 22 πόντους με 9/12 σουτ παρά την ήττα.

Tsmoki-Minsk 90-95 AEK -- Όμιλος C

Η AEK προκρίθηκε στα Play-Offs του BCL για πέμπτη φορά σε ισάριθμες σεζόν και τα κατάφερε ως δεύτερη ομάδα του Ομίλου C, μετά το διπλό στην έδρα της Tsmoki-Minsk με 95-90 και χάρη σε ρεκόρ σεζόν με 32 πόντους από τον Keith Langford.

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε τον όμιλο με ρεκόρ 4-2, όπως και η Hapoel Unet-Credit Holon, αλλά οι Ισραηλινοί είχαν το πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοβαθμία, ενώ με ρεκόρ 2-4 έκλεισαν την παρουσία τους Minsk και Cholet.

Η AEK απέκτησε διψήφιο προβάδισμα στα τέλη του πρώτου πέρους και βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 16 πόντους στην τρίτη περίοδο. Η Μinsk όμως, αν και με τη νίκη της Holon είχε μηδαμινές ελπίδες πρόκρισης πια, συνέχισε να παλεύει ώστε να πει αντίο στη διοργάνωση με νίκη.

Ο Kris Clyburn σκόραρε με λέι απ, 5:18 πριν από τη λήξη, μειώνοντας έτσι σε 77-75, αλλά ο Matt Lojeski πάσαρε στον Yanick Moreira κι εκείνος σκόραρε για την AEK.

Ο Langford πέτυχε τρίποντο, με 1:12 να απομένουν στο χρονόμετρο, για να μεγαλώσει το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο 89-82 και ο Δημήτρης Μωραΐτης ήταν αυτός που κλείδωσε οριστικά τη νίκη της ομάδας του με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές.

Ο Langford σημείωσε 32 πόντους με 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Moreira τον ακολούθησε με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για την Minsk, o Derek Cooke Jr έφτασε κοντά στο double-double με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Galatasaray 81-92 Dinamo Sassari -- Όμιλος A

Η Dinamo Sassari προκρίθηκε στα Play-Offs για δεύτερη διαδοχική χρονιάς μετά το εκτός έδρας 92-81 επί της Galatasaray αφήνοντας έτσι έξω τους Bakken Bears και παίρνοντας τη δεύτερη θέση τον Όμιλο A.

Η ιταλική ομάδα μπήκε στη θέση οδηγού για τα καλά από την πρώτη κιόλας περίοδο και ο Eimantas Bendzius έφτασε στα τέσσερα τρίποντα πριν λήξει το πρώτο μέρος για το 29-20.

Ο Miro Bilan σκόραρε με λέι απ, 5:35 πριν από την ανάπυλα, και διεύρυνε το προβάδισμα στο 34-24 με την Sassari να διατηρεί διψήφια απόσταση μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Με 6:58 να υπολείπονται στην κλεψύδρα της αναμέτρησης, η Galatasaray μείωσε στους, 75-68, με κάρφωμα του RJ Hunter, αλλά ο Bendzius έδωσε άμεση απάντηση με σουτ μέσης απόστασης και ο Marco Spissu τον ακολούθησε με τρίποντο για το +12 των Ιταλών.

Ο Spissu ξεχώρισε για την Sassari με 23 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Bendzius τέλειωσε το ματς με double-double 20 πόντων και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς τουρκικής ομάδας, ο Daryl Macon είχε 23 πόντους παρά την ήττα της Galatasaray.

Bakken Bears 96-78 Iberostar Tenerife -- Όμιλος A

Οι Bakken Bears κατέγραψαν ένα ιστορικό επίτευγμα για το μπάσκετ της Δανίας με το 96-78 απέναντι στην πρώην τροπαιούχο του BCL, Iberostar Tenerife, αλλά δεν υπήρχε περιθώριο για πανηγυρισμούς, καθώς αυτή η νίκη δεν ήταν αρκετή για ένα εισιτήριο στα Play-Offs.

Η νίκη της Dinamo Sassari επί της Galatasaray στην Κωνσταντινούπολη σηματοδότησε το ότι η Bakken, που τέλειωσε με ρεκόρ 3-3 στον Όμιλο A, τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Ο Darko Jukic σημείωσε 16 πόντους με 7/8 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και καθοδήγησε τους Bears στο 42-34 του ημιχρόνου απέναντι σε έναν δοξασμένο αντίπαλο. Μάλιστα, μετά την ανάπαυλα, η Bakken ανέβασε κι άλλο τη διαφορά και την απόσταση.

Ένα λέι απ του Ryan Evans, λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, ανέβασε το προβάδισμα της Bakken ξανά στους οκτώ πόντους και λίγα λεπτά αργότερα ο Tylor Ongwae έγραψε το +12, 74-62.

Η Tenerife κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά δεν κατάφερε ποτέ ξανά να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και οι Bears έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 19.

Ο Jukic ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο De'Shawn Stephens άγγιξε το double-double με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Q. J. Peterson προσέθεσε ακόμη 18 πόντους και 8 ασίστ στη συγκομιδή των νικητών. Για την Tenerife, ξεχώρισε ο Fran Guerra με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.