20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
24/12/2020

Η Hapoel Jerusalem απάντησε στην Igokea με νίκη στο τελευταίο παιχνίδι για το 2020

ΛΑΚΤΑΣΙ (Βοσνία Ερζεγοβίνη) - Ο αρχηγός της Hapoel Bank Yahav Jerusalem, J’Covan Brown, που έπαιξε με πόνο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ήταν η επιτομή της θέλησης για τους Ισραηλινούς στο τελευταίο παιχνίδι του BCL για το 2020, που έληξε με 84-68 επί της Igokea για τον Όμιλο G.

Το παιχνίδι της Πέμπτης διεξήχθη στο Λακτάσι, όπως και αυτό της Τρίτης ανάμεσα στις δύο ομάδες και είχε λήξει με 75-73. Αυτή τη φορά η Jerusalem ήταν τυπικά γηπεδούχος έπειτα από συμφωνία των ομάδων λόγω του Covid-19.

Tο σημείο-κλειδί: Η Jerusalem ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Tamir Blatt πέτυχε τρίποντο κι έτσι ξεκίνησε σερί 7-2 για την ομάδα του. Οι Ισραηλινοί κράτησαν χωρίς σκορ την Igokea στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου και ένα καλάθι του Brown διαμόρφωσε το 66-54.

Το στατιστικό που ξεχώρισε: Η Jerusalem ήταν τόσο αποδοτική στη δημιουργία που μοίρασε συνολικά 27, αλλά η μεγαλύτερη βελτίωση σε σχέση με το ματς της Τρίτης ήρθε στην άμυνα, καθώς η Igokea υποχρεώθηκε σε 21 λάθη.Αναλυτικά στατιστικά του αγώνα εδώ.

Ήρωες του αγώνα: Η αποφασιστικότητα του J’Covan Brown ήταν επιδραστική, καθώς τραυματίστηκε στον ώμο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά επέστρεψε στην επανάληψη κι έδωσε τον τόνο στην άμυνα της ομάδας του. Ο TaShawn Thomas ήταν σχεδόν αψεγάδιαστος καθώς είχε 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, με 11/12 εντός πεδιάς, ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του BCL που ξεπερνά τα 300 ριμπάουντ.

Συμπέρασμα: Οι Ισραηλινοί και η Igokea ισοβαθμούν με ρεκόρ 2-2 για τον Όμιλο G, αλλά η Jerusalem έχει το πάνω χέρι στη μεταξύ τοςυ διαφορά πόντων. Η Turk Telekom προπορεύεται στον όμιλο με 3-1 και η Limoges είναι τελευταία με 1-3.