20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
09/03/2021

Burgos, Nymburk και Holon έκαναν το 'δύο στα δύο' - 2η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Hereda San Pablo Burgos, ERA Nymburk και Hapoel Unet-Credit Holon πήραν τη δεύτερη νίκη τους το βράδυ της Τρίτης σε ισάριθμα ματς των Play-Offs και ανέβηκαν στην κορυφή των ομίλων τους.

Η Burgos πέτυχε 100άρα κόντρα στην επίσης ισπανική Lenovo Tenerife, η Nymburk επικράτησε στο φινάλε απέναντι στην Dinamo Sassari, ενώ η Holon πέρασε από την έδρα της Tofas Bursa για τη δεύτερη σερί νίκη μακριά από το σπίτι της. Επίσης, Igokea και Happy Casa Brindisi πέτυχαν τις παρθενικές τους νίκες στα Play-Offs.

Hereda San Pablo Burgos 101-79 Lenovo Tenerife -- Όμιλος J

Η Hereda San Pablo Burgos ήταν καυτή από μακριά και χρησιμοποίησε ένα επί μέρους 30-9 ανάμεσα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, για να ξεφύγει της Lenovo Tenerife και να νικήσει με το επιβλητικό 101-79 στο ισπανικό ντέρμπι του Ομίλου J.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν 17/34 τρίποντα, άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όταν ο Thad McFadden πέτυχε σουτ από μακριά και ο Jordan Sakho σκόραρε στη συνέχεια για το +17 της Burgos, 37-20.

Ωστόσο, ο Sasu Salin είχε 4/6 τρίποντα και 16 πόντους μέχρι την ανάπαυλα επιτρέποντας στην Tenerife να πάρει ανάσα και να ισοφαρίσει σε 39-39.

Η επιστροφή της Tenerife δεν κράτησε για πολύ, όμως, καθώς ο Alex Renfroe έβαλε τρίποντο σχεδόν με τη λήξη του ημιχρόνου και ο McFadden προσέθεσε ακόμη ένα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για να διαμορφώσει το 60-48 υπέρ της Burgos.

Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 12 πόντους και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με 26, με τον McFadden να αποτελεί τον πρώτο ανάμεσα στους πέντε διψήφιους σκόρερ της Burgos με 17. O Salin ολοκλήρωσε τον αγώνα ως πρώτος σκόρερ, με 21 πόντους, παρά την ήττα της ομάδας του.

Η τροπαιούχος του BCL, που είχε προηγουμένως ηττηθεί δύο φορές από την Tenerife σε Liga Endesa και Copa del Rey, βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 2-0, ενώ η Tenerife ακολουθεί με 1-1.

ERA Nymburk 90-89 Dinamo Sassari -- Όμιλος L

Ο Hayden Dalton ευστόχησε σε προσπάθεια από την baseline, 1.4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, για να χαρίσει στην ERA Nymburk την εντός έδρας νίκη με 90-89 έπειτα από ανατροπή κόντρα στην Dinamo Sassari, που είχε φτάσει να προηγείται και με 14 πόντους.

Η Sassari ξέφυγε στα μισά της δεύτερης περιόδου, αφού αύξησε τη διαφορά στο 56-42 με λέι απ του Miro Bilan, αλλά η Nymburk σημείωσε τους πέντε τελευταίος πόντους της τρίτης περιόδου για να μειώσει στους έξι, 70-64.

Ο Lukas Palyza έβαλε τρίποντο, 47 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, μειώνοντας σε 89-88 και η Sassari αστόχησε στην αντίπερα όχθη.

Ο Retin Obasohan διείσδυσε προς το καλάθι της Sassari, αλλά είδε την προσπάθειά της να σταματά από τον Jason Burnell της Sassari, που όμως δεν διατήρησε την κατοχή. Ο Obasohan επανέφερε την μπάλα και ο Dalton βρήκε λίγο χώρο ακριβώς μπροστά από τα 6.75 κι αυτό ήταν αρκετό για να ευστοχήσει στο νικητήριο σουτ.

Ο Jerrick Harding ήταν εκπληκτικός για την τσεχική ομάδα, με 28 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο. Μάλιστα το second unit της Nymburk συνεισέφερε με 51 πόντους, εν αντιθέσει με τους 20 των παγκιτών της Sassari.

Ο Omar Prewitt προσέθεσε 17 πόντους κι ο ήρωας Dalton είχε 10 με 8 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Stefano Gentile μέτρησε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ για την ηττημένη Sassari.

Η Nymburk ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0 στην κατάταξη του Ομίλου L, ενώ η Sassari, που είχε το προβάδισμα για 30 λεπτά, είναι στην τελευταία θέση με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Tofas Bursa 81-93 Hapoel Unet-Credit Holon -- Όμιλος I

Η Hapoel Unet-Credit Holon επιβλήθηκε με 93-81 στην έδρα της Tofas Bursa κι έγινε η πρώτη ομάδα στα φετινά Play-Offs με διαδοχικές εκτός έδρας νίκες, με τον Tyrus McGee να ξεχωρίζει από το κουαρτέτο παικτών της Holon που πέτυχε αθροιστικά 84 πόντους.

Ο McGee σημείωσε 25 πόντους σε 23 λεπτά, ο Chris Johnson είχε 22, ο C.J. Harris προσέθεσε 21 και ο Isaiah Miles τους ακολούθησε με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους Ισραηλινούς.

Η Tofas ξεκίνησε εντυπωσιακά και ευστόχησε σε πέντε από τα πρώτα επτά τρίποντά της για να προηγηθεί με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο McGee ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 13 πόντους μέχρι την ανάπαυλα ανατρέποντας τα δεδομένα

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επί μέρους σκορ 19-4 που σφραγίστηκε με τρίποντο του C.J. Harris για το 36-29. Η Tofas ισορρόπησε εκ νέου την κατάσταση και ισοφάρισε στους 45 πόντους πριν από την ανάπαυλα, αλλά ποτέ ξανά δεν βρέθηκε μπροστά.

Ο Harris έβαλε δύο βολές για να δώσει στην Holon διψήφιο αβαντάζ για πρώτη φορά, με 81-70, και ο Isaiah Miles τον ακολούθησε με λέι απ για το +13. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το φινάλε.

VEF Riga 75-91 Igokea -- Όμιλος J

Η Igokea πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο BCL και την πρώτη γενικά στα Play-Offs, με τους Anthony Clemmons και Edin Atic να οδηγούν τους Βόσνιους στο 91-75 στην έδρα της VEF Riga.

Η Riga πήρε προβάδισμα έξι πόντων στην πρώτη περίοδο, αλλά αυτό αποδείχθηκε πρόσκαιρο, αφού στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν έξι εναλλαγές στο προβάδισμα και φαινόταν πως τα πάντα θα κριθούν στη λεπτομέρεια μέχρι τέλους.

Η Igokea, όμως, διέγραψε αυτό το σενάριο αμέσως μόλις επέστρεψε από τα αποδυτήρια. Ο Edin Atic σκόραρε με λέι απ, 8:10 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, και ο Anthony Clemmons τον ακολούθησε με τετράποντο που άνοιξε το δρόμο για σερί 16-2, το οποίο έφερε πολύ γρήγορα τους γηπεδούχους στο υπέρ τους 66-50.

Η VEF μείωσε στους επτά πόντους την απόσταση, αλλά ο Darko Talic έβαλε τρίποντο με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 73-63 της Igokea και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το αβαντάζ τους μέχρι και στους 18 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Atic και Clemmons είχαν από 23 πόντους με 9/15 τρίποντα αθροιστικά, με τον πρώτο να μετρά επίσης 7 ριμπάουντ και τον δεύτερο 6 ασίστ. Για την ηττημένη VEF, o Kyle Allman πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Happy Casa Brindisi 83-79 Pinar Karsiyaka -- Όμιλος I

Ο Darius Thompson πραγματοποίησε μια πληθωρική εμφάνιση για να οδηγήσει την Happy Casa Brindisi στη νίκη με 83-79 επί της Pinar Karsiyaka εντός έδρας που ήταν η παρθενική για τους Ιταλούς στα Play-Offs του BCL.

Η περιφερειακή άμυνα της Brindisi κράτησε τους φιλοξενούμενους μόλις σε 5/25 τρίποντα, ενώ ο Thompson μέτρησε 23 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα καθοδηγώντας τους γηπεδούχους.

Η ιταλική ομάδα μπήκε σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με εννιά π΄ποντους στην πρώτη περίοδο, αλλά η Karsiyaka έφερε την κατάσταση σε ισορροπία πριν από την ανάπαυλα.

Με το σκορ ισόπαλο στους 42 πόντους και 5:52 να απομένουν στην τρίτη περίοδο, ο Thompson σκόραρε με floater ανοίγοντας το δρόμο για σερί 23-7 της Brindisi.

Ο Raphael Gaspardo πέτυχε έμμεσο τρίποντο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18, 67-49, με την έναρξη της τέταρτης περιόδου κι αυτό ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα για την Brindisi σε όλο το ματς

Ενώ η Karsiyaka αποφάσισε ότι πρέπει να κυνηγήσει την μεγάλη προσπάθεια ανατροπής, ο χρόνος αποδείχθηκε αμείλικτος και οι γηπεδούχοι κράτησαν το αβαντάζ τους μέχρι το φινάλε.

Ο Josh Bostic, το πιο πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα της Brindisi, είχε 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Nick Perkins προσέθεσε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την ηττημένη Karsiyaka, o Amath M’Baye έκλεισε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη 2η θέση του Ομίλου Ι με ρεκόρ 1-1.