09 Μαΐου, 2021
24/03/2021

Burgos και Brindisi πλησιάζουν στο Final 8 με εκτός έδρας νίκες - 4η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Hereda San Pablo Burgos και Happy Casa Brindisi ανέβασαν κατακόρυφα τις πιθανότητες πρόκρισής τους στο Final 8 μετά τις άνετες εκτός έδρας νίκες κόντρα σε VEF Riga και Tofas Bursa, αντίστοιχα, το βράδυ της Τετάρτης.

Αντίθετα, η λετονική και η τουρκική ομάδα έμειναν εκτός διεκδίκησης θέσης στο τουρνουά του Μαΐου, από το οποίο θα προκύψει ο τροπαιούχος του BCL για τη σεζόν 2020-21.

VEF Riga 45-67 Hereda San Pablo Burgos -- Όμιλος J

Η ελλιπής Hereda San Pablo Burgos κατάφερε να κρατήσει την VEF Riga μόλις στο 19% εντός πεδιάς, το χαμηλότερο ποσοστό ομάδας σε αγώνα του φετινού BCL κι επικράτησε εκτός έδρας με 67-45 απέχοντας πλέον ένα βήμα από το Final 8.

Η κάτοχος του BCL, που ταξίδεψε στη Ρίγα χωρίς πέντε παίκτες-κλειδιά, ανέβασε το νικηφόρο σερί της στα οκτώ ματς και θα προκριθεί στην επόμενη φάση αν κερδίσει ένα από τα δύο παιχνίδια κόντρα στην Igokea την ερχόμενη εβδομάδα.

Η VEF, αντιθέτως, υποχώρησε στο 0-4 για τον Όμιλο J κι έμεινε εκτός μάχη για εισιτήριο για το Final 8.

Η Burgos πήρε το πάνω χέρι για τα καλά από την δεύτερη περίοδο κι ένα τρίποντο του Alex Barrera ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 35-26 υπέρ των Ισπανών.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το αβαντάζ τους και στο τρίτο δεκάλεπτο κι έτρεξαν μάλιστα ένα σερί 11-1 στα πρώτο πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Ο Maksim Salash σκόραρε από το low post, 4:57 πριν από το φινάλε, διευρύνοντας την απόσταση της Burgos στους 17 πόντους, 59-42.

Η VEF, που αδυνατούσε να βρεις σκορ από οποιοδήποτε σημείο, έβαλε μόλις 4 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Ο Thad McFadden ξεχώρισε για την Burgos με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Jasiel Rivero έκανε ακόμη ένα double-double κόντρα στους Λετονούς, αυτή τη φορά με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Tofas Bursa 72-91 Happy Casa Brindisi -- Όμιλος I

Η Happy Casa Brindisi μοίρασε 30 ασίστ κι έκανε επίδειξη βάθους στο ρόστερ της, αφήνοντας μακριά την Tofas Bursa και πανηγυρίζοντας πειστική νίκη με 91-72 στην Τουρκία.

Η ιταλική ομάδα βρίσκεται ισόβαθμη στην κορυφή του Ομίλου Ι με την Hapoel Unet-Credit Holon στο 3-1, ενώ η Tofas έπεσε στο 0-4 και πλέον δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στο Final 8.

Η Brindisi ήταν μπροστά με 38-31, 3:58 πριν από την ανάπαυλα, όταν ο Mattia Udom σκόραρε κι η ομάδα του ξεκίνησε επί μέρους 13-5.

Η ιταλική ομάδα ήταν μπροστά με 15 πόντους στο ημίχρονο, αλλά η Tofas έκανε μία απόπειρα να μειώσει την απόσταση στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Semaj Christon διαμόρφωσε το 56-47, 5:44 πριν από το φινάλε της περιόδου.

Ο Nick Perkins, όμως, απάντησε με σουτ καθιστώντας σίγουρο ότι το μομέντουμ δεν θα περάσει στα χέρια των γηπεδούχων και η Brindisi έφτασε ακόμη και στο +19, κρατώντας εν συνεχεία την Tofas σε απόσταση χωρίς δυσκολία.

Ο James Bell πρωταγωνίστησε ανάμεσα στους πέντε διψήφιους της Brindisi με 16 πόντους και ο Derek Willis πλησίασε το double-double με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα πάντως ήταν ο Tarik Phillip της ηττημένης Tofas με 22 πόντους και 4 ασίστ.