20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
08/12/2020

Συνεχίζει αήττητη η Bamberg, πρώτη νίκη στο BCL για την Bilbao - 6η εβδομάδα, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η Brose Bamberg επικράτησε της Pinar Karsiyaka την Τρίτη για να φτάσει τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς του Ομίλου F, ενώ η RETAbet Bilbao πέρασε από την έδρα της Fortitudo Bologna πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της στο Basketball Champions League.

Παράλληλα, για τον Όμιλο E, Strasbourg και VEF RIga ισοβαθμούν πλέον στην κορυφή μετά τις νίκες τους κόντρα σε Περιστέρι και Rytas, αντίστοιχα. Ας ρίξουμε μια ματιά σε όσα συνέβησαν στους αγώνες της Τρίτης:

Brose Bamberg 83-82 Pinar Karsiyaka -- Όμιλος F

Η Brose Bamberg σφράγισε την Τρίτη το καλύτερο ξεκίνημά της στο BCL αντέχοντας στη σκληρή μάχη με την Pinar Karsiyaka, την οποία νίκησε με 83-82, για το τρίτο διαδοχικό θετικό της αποτέλεσμα.

Οι διαφορές ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πολύ μικρές και οι γηπεδούχοι, αν και είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, δεν ξεπέρασαν ποτέ το +7.

Ο νεαρός Bennet Hundt έδειξε ότι έχει ψυχρό αίμα βάζοντας δύο βολές, 43" πριν από το τέλος, για το 83-80 της Bamberg, αλλά ο εξαιρετικός Raymar Morgan απάντησε με τον ίδιο τρόπο από τη γραμμή για να μειώσει στον πόντο.

Η Bamberg αστόχησε στην τελευταία κατοχή της και η Karsiyaka είχε τάιμ άουτ για να σχεδιαστεί η δική της τελευταία επίθεση. Ωστόσο, πρώτα ο David Kravish και μετά ο Michele Vitali έπαιξαν σπουδαίες άμυνες και δεν επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να βρει ελεύθερο σουτ.

Kravish, Vitali και Chase Fieler τέλειωσαν το ματς έχοντας από 14 πόντους για τους νικητές, ενώ από την Karsiyaka ο Morgan ήταν πρώτος σκόρερ με 25 πόντους και ο D.J. Kennedy είχε 10, καταφέρνοντας να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που μετρά 18 διαδοχικά ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η γερμανική ομάδα είναι μόνη στην κορυφή του Ομίλου F με ρεκόρ 3-0, ενώ η Karsiyaka υποχώρησε στο 1-1.

Fortitudo Bologna 64-69 RETAbet Bilbao -- Όμιλος F

Η RETAbet Bilbao είχε εξαιρετική αμυντική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε από την έδρα της Fortitudo Bologna με 69-64, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη της νίκη για το BCL.

H ομάδα των Βάσκων αγωνιζόταν χωρίς τους τραυματίες Ondrej Balvin και Quentin Serron, ενώ η Fortitudo καθοδηγήθηκε από τον μέχρι πρότινος βοηθό, Stefano Comuzzo, μετά την αποχώρηση του Meo Sacchetti, ενώ δεν είχε διαθέσιμο τον Adrian Banks.

Οι απουσίες έπαιξαν ρόλο στο να δυσκολευτούν οι δύο ομάδες επιθετικά, ειδικά από μακριά, με την Bilbao να έχει 21% από τη γραμμή του τριπόντου και την Fortituod μόλις 18%.

Ωστόσο, η Bilbao τα πήγε καλά στα ριμπάουντ κερδίζοντας τη μάχη με 45 έναντι 38 και το second unit των Ισπανών συνεισέφερε με 30 πόντους, ενώ οι παγκίτες της Bologna πέτυχαν μόλις 17 πόντους.

Με την Fortitudo μπροστά με 60-58, σχεδόν ένα λεπτό πριν από το τέλος, ο Pietro Aradori αστόχησε σε σουτ που θα έγραφε το +4 και ο Jaylon Brown έβαλε το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα στην άλλη πλευρά, από τα 6.75, για το 61-60.

Αφού η ιταλική ομάδα σπατάλησε ακόμα μία κατοχή, ο Brown κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στις δυο βολές για να δώσει αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους, 25" πριν από τη λήξη.

Ο Ludde Hakanson κλείδωσε το ματς για την Bilbao, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε στο τέλος ευστοχώντας σε τέσσερις βολές.

Brown και Felipe Dos Anjos είχαν από 11 πόντους για τους νικητές, με τον δεύτερο μάλιστα να σημειώνει double-double έχοντας και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Ethan Happ μέτρησε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 τάπες για την Fortitudo, που ακόμη ψάχνει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Rytas Vilnius 81-85 VEF Riga -- Όμιλος E

Η VEF Riga σπατάλησε διαφορά 17 πόντων, βρέθηκε πίσω με 11, αλλά και πάλι κατάφερε να πανηγυρίσει την εκτός έδρας νίκη με 85-81 στην έδρα της Rytas, στο πολύ αμφίρροπο ντέρμπι της Βαλτικής στο Βίλνιους.

Η λετονική ομάδα, που δεν κέρδισε κανένα εκτός έδρας ματς πέρσι, έχει τώρα δύο νίκες σε ισάριθμα εκτός έδρας αγώνες φέτος και σκαρφάλωσε στο 2-1 και την κορυφή του Ομίλου Ε.

Η Rytas, που παρατάχθηκε χωρίς τους Arnas Butkevicius, Rokas Gustys, Andrew Goudelock και Ryan Boatright την Τρίτη, υποχώρησε στο 1-2 της κατάταξης.

Η VEF παρουσιάστηκε καυτή στο ξεκίνημα και πέτυχε 12 γρήγορους πόντους στον αιφνιδιασμό για το εντυπωσιακό 19-2, αλλά η Rytas απάντησε με εξαιρετική πίεση μισού γηπέδου κι έτρεξε δικό της 21-5, ώστε να ισορροπήσει την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η Rytas εμφανίστηκε να επιβάλει τη θέλησή της μετά την ανάπαυλα, όταν ο Gytis Radzevicius πέτυχε καλάθι, 3:17 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, για να σφραγίσει επί μέρους 15-8 και να διαμορφώσει το 61-50 υπέρ των γηπεδούχων.

Ωστόσο, ο Kyle Allman σταμάτησε το σερί από τη γραμμή των βολών, η VEF μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου και ξεκίνησε την τελευταία με 15-6, που σφραγίστηκε από κάρφωμα του Michale Kyser για το 75-69 των Λετονών.

Με τις δυο ομάδες να σπαταλούν κατοχές προς το φινάλε, η VEF κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους χωρίς πολύ δράμα και ο Kristers Zoriks κλείδωσε τη νίκη με λέι απ, 23 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Ο Kyser ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8/11 σουτ, ενώ ο Αllman τον ακολούθησε με 17 πόντους και 9 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Martynas Echodas μέτρησε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

SIG Strasbourg 77-57 Περιστέρι -- Όμιλος E

Η Strasbourg κράτησε το Περιστέρι μόλις στους 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε της ελληνικής ομάδας στην επανάληψη για να φτάσει στο άνετο εντός έδρας 77-57 που την έφερε στην πρώτη θέση του Ομίλου E.

Η γαλλική ομάδα κέρδισε καθαρά την μάχη των ριμπάουντ, με 40 έναντι 21, και μάλιστα τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν 17-2.

Το Περιστέρι ήταν μπροστά σε μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αν και ποτέ με πάνω από 6 πόντους, καθώς η Strasbourg δυσκολευόταν πολύ από μακρινή απόσταση.

Πάντως, ο Jaromir Bohacik ήταν ο παίκτης της Strasbourg που αναμφίβολα μπορούσε να βρει στόχο από μακριά, αφού είχε 5/6 τρίποντα και έδωσε το έναυσμα για επί μέρους 15-4 στην τρίτη περίοδο.

Ένα τρίποντο από τον Τσέχο διεθνή σφράγισε το ξέσπασμα της Strasbourg που διαμόρφωσε το 51-38. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφια επίπεδα και η Strasbourg προηγήθηκε ακόμη και με 23 πόντους στην τελευταία περίοδο, όπου το Περιστέρι δεν μπορούσε να σκοράρει με ευκολία.

Ο Bohacik ξεχώρισε για την Strasbourg με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο DeAndre Lansdowne τον ακολούθησε με 12 πόντους, τη στιγμή που ο Terran Petteway σημείωσε 16 πόντους για το Περιστέρι.

Η Strasbourg ανέβηκε στο 2-1 και μοιράζεται την κορυφή του ομίλου με την Rytas, ενώ το Περιστέρι υπέστη δεύτερη σερί ήττα και υποχώρησε στο 1-2.