20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
23/12/2020

Bamberg, η πρώτη ομάδα που κλείνει θέση στα Play-Offs- Η σύνοψη της Τετάρτης, 8η εβδομάδα

MIES (Switzerland) - Η Brose Bamberg έγινε την Τετάρτη η πρώτη ομάδα που σφραγίζει εισιτήριο για τα Play-Offs έπειτα από τη νίκη στην Τουρκία επί της Pinar Karsiyaka για τον Όμιλο F.

Εκτός έδρας νίκη πήρε και η Turk Telekom, που πέρασε από τη Limoges για τον Όμιλο G κάνοντας τέραστιο βήμα για την επόμενη φάση, όπως έκαναν και οι Nizhny, VEF Riga και RETABet Bilbao με δικές τους εντός έδρας νίκες.

Pinar Karsiyaka 70-76 Brose Bamberg -- Όμιλος F

Η άμυνα της Brose Bamberg έπνιξε την Pinar Karsiyaka στο φινάλε και η γερμανική ομάδα πήρε την νίκη με 76-70 στην Τουρκία, με την οποία έγινε η πρώτη ομάδα που κλείνει θέση για τα Play-Offs της σεζόν 2020-21.

Οι νικητές έφτασαν σε τέταρτο θετικό αποτέλεσμα σε ισάριθμους αγώνες για τον Όμιλο F, ενώ η Karsiyaka έχει αγώνα λιγότερο και υποχώρησε στο 1-2.

Η Karsiyaka είχε καλό επιθετικό ρυθμό στο ξεκίνημα και προηγήθηκε ακόμη και με 8 πόντους, αλλά η Bamberg σταδιακά έσφιξε την άμυνά της και άρχισε να μειώνει.

Ο Chase Fieler σκόραρε με λέι απ, στο πέμπτο λεπτό της τρίτης περιόδου, και έδωσε το πρώτο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους με 45-43.

Η Bamberg κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου και, 6:32 πριν τη λήξη, βρήκε τρίποντο του Fieler σε φινάλε επίθεσης για το 63-55.

Έπειτα από μερικά λεπτά χωρίς πολλά καλάθια εκατέρωθεν, η Karsiyaka κατάφερε να πλησιάσει σε 65-63, αλλά ο Bennet Hundt ευστόχησε σε σουτ και ακολούθησε άστοχη επίθεση των Τούρκων που άνοιξε το δρόμο για τρίποντο και φάουλ του Michele Vitali.

Ο Ιταλός έδωσε, έτσι, τέσσερις πόντους στην Bamberg για το 71-63, δύο λεπτά πριν το φινάλε, και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους στο φινάλε για να γιορτάσουν τη νίκη-πρόκριση.

Ο David Kravish ήταν ο πρώτος από τους τέσσερις διψήφιους σκόρερ της Bamberg με 14 πόντους, έχοντας επίσης 10 ριμπάουντ και 2 τάπες, ενώ ο Christian Sengfelder είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ο Amath M'Baye της Karsiyaka ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους για τους ηττημένους, ενώ είχε ακόμη 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

VEF Riga 84-60 Rytas Vilnius -- Όμιλος E

Η VEF Riga ξέφυγε της Rytas Vilnius στο τέλος της δεύτερης περιόδου κι έφτασε στη νίκη με 84-60, αυξάνοντας τις ελπίδες να κλείσει εισιτήριο για τα Play-Offs του ΒCL κι ελαττώνοντας τις αντίστοιχες των γειτόνων της.

Η λετονική ομάδα, που έχει κερδίσει δύο φορές την Rytas στην Κανονική Περίοδο, ανέβηκε στο 3-1 για τον Όμιλο Ε, ενώ οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 1-3 και θέλουν δύο νίκες στα εναπομείναντα ματς για να έχουν πιθανότητες πρόκρισης.

Με την VEF να προηγείται 22-20, 7:12 πριν την ανάπαυλα, ο Kyle Allman πέτυχε τρίποντο ανοίγοντας τον δρόμο για σερί 15-4 των γηπεδούχων, ενώ ο Artise Ate ευστόχησε σε σουτ λίγο αργότερα για το 37-24.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν μακριά τους φιλοξενούμενους στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, στην οποία η Rytas είχε μόλις 38% εντός πεδιάς, με 5/21 τρίποντα μεταξύ άλλων.

Ο Allman πρωταγωνίστηκε για την VEF με 23 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο. Ο Kristers Zoriks τον ακολούθησε με 20 πόντους και ο Michale Kyser έκανε double-double με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ.

Για την Rytas, ο Martynas Echodas ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Andrew Goudelock είχε 13 πόντους.

Limoges CSP 70-75 Turk Telekom -- Όμιλος G

H Turk Telekom είπε την τελευταία λέξη σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, που δεν είχε διαφορές άνω των οκτώ πόντων, κι επικράτησε με 75-70 στην έδρα της Limoges αυξάνοντας τις πιθανότητές της για πρόκριση στα Play-Offs.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν 40 πόντους πόντους τους από το ζωγραφιστό και είχαν την υπεροχή έναντι των γηπεδούχων, που πήραν μόλις 22, σε ένα ματς που αμφότερες οι ομάδες δυσκολεύτηκαν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 12 φορές στα πρώτα 23 λεπτά του αγώνα, ο Michael Eric έβαλε καλάθι, 6:57 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, για να βάλει μπροστά με 41-40 την Turk Telekom, που δεν απώλεσε ποτέ αυτό το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Ο Nick Johnson διείσδυσε στο καλάθι των Γάλλων και τέλειωσε μια φάση για το 71-67 των φιλοξενούμενων και, μετά από άστοχη προσπάθεια της Limoges στη δική της επίθεση, ο Muhammed Baygül κέρδισε φάουλ και είχε 1/2 βολές για το +5 των Τούρκων, 21" πριν το φινάλε.

Ο Phil Scrubb απάντησε με τρίποντο δίνοντας μια τελευταία ελπίδα στους γηπεδούχους, αλλά ο Baygul κέρδισε ακόμη ένα φάουλ και αυτή τη φορά δεν αστόχησε γράφοντας το 74-70.

Ο Johnson έκανε το καλύτερό του παιχνίδι μετά την επιστροφή στην Turk Telekom έχοντας double-double 18 πόντων και 13 ασίστ, ενώ προσέθεσε στη στατιστική του 8 ριμπάουντ. Ο Kyle Wiltjer είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για την Limoges ο Scrubb σταμάτησε στους 18 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Η τουρκική ομάδα ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1 για τον Όμιλο G, ενώ η πρωτάρα στο BCL Limoges έπεσε στο 1-3 και θέλει οπωσδήποτε νίκη στο επόμενο ματς με την Igokea για να διατηρήσει κάποιες ελπίδες πρόκρισης.

Nizhny Novgorod 78-65 Pszczólka Start Lublin -- Όμιλος D

H Nizhny Novgorod έτρεξε σερί 11-0 ανάμεσα στις δύο τελευταίες περιόδους και νίκησε με 78-65 την Pszczólka Start Lublin στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της για το φετινό BCL και έβαλε τέλος στις ελπίδες των Πολωνών για πρόρκιση στα Play-Offs.

Η ρωσική ομάδα ανέβασε το ρεκόρ της για τον Όμιλο D στο 3-1 και θα δώσει εντός έδρας τα δύο τελευταία ματς της Κανονικής Περιόδου, ενώ η Lublin υποχώρησε στο 0-4 και πλέον θα ψάξει τη νίκη γοήτρου στην παρθενική σεζόν της στο BCL.

Η Nizhny πήρε τα ηνία του αγώνα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και είχε διψήφια διαφορά σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, αλλά η Lublin που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί, προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Η πολωνική ομάδα μείωσε στον πόντο στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Luke Petrasek πέτυχε τρίποντο σχεδόν με τη λήξη της κι άνοιξε το δρόμο για σερί 11-0 που σφραγίστηκε με λέι απ του Artem Komolov για το 66-52 της Nizhny.

H Lublin, που χρειάστηκε 16 λεπτά για να βρει το πρώτο της τρίποντο και είχε ποσοστό μόλις 18% από αυτό το σημείο, δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά των 14 πόντων στον χρόνο που απέμενε.

Ο Kasey Shepherd ξεχώρισε για τη Nizhny με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Petrasek είχε 14 πόντους, ενώ ο Μartin Laksa ήταν ο μοναδικός παίκτης της Lublin με διψήφιο αριθμό πόντων, μετρώντας 16.

RETAbet Bilbao 82-54 Fortitudo Bologna -- Group F

Η RETAbet Bilbao αξιοποίησε ένα σερί 20-2 στην δεύτερη περίοδο για να ξεφύγει από την Fortitudo Bologna και τελικά να φτάσει άνετα στη νίκη με 82-54 ανεβαίνοντας στο 2-2 για τον Όμιλο F και κάνοντας το δύο στα δύο στους αγώνες με τους Ιταλούς.

Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με το σκορ στο 21-20, 7:48 πριν από την ανάπαυλα, ο Jaylon Brown πέτυχε καλάθι και η ισπανική ομάδα πάτησε το γκάζι για τα καλά.

Όταν ο Jonathan Rousselle έβαλε τρίποντο για το 41-22, οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη ένα βουνό να ανέβουν και τελικά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν ποτέ μέχρι τη λήξη.

Ο Brown ξεχώρισε για τους νικητές με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ οι Arnoldas Kulboka και Goran Huskic προσέθεσαν από 11 πόντους έκαστος, έχοντας και 13 ριμπάουντ αθροιστικά. Για την ομάδα της Bologna, ο Leonardo Tote κατέγραψε double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.