09 Μαΐου, 2021
17/11/2020
Game Report

Η AEK πρώτη ομάδα που φτάνει τις τρεις νίκες - 5η Εβδομάδα, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η AEK δοκιμάστηκε από την φιλόδοξη Cholet, αλλά έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνεις στις τρεις νίκες στην Κανονική Περίοδο του Basketball Champions League για τη σεζόν 2020-21 και διατήρησε την πρώτη θέση στον Όμιλο C.

Για τον ίδιο όμιλο, η Tsmoki Minsk σημείωσε με εντυπωσιακό τρόπο την πρώτη εκτός έδρας νίκη της επί της Hapoel Holon, ενώ σε ματς του Ομίλου A η Iberostar Tenerife υπερασπίστηκε εύκολα την έδρα της επί της Galatasaray ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-1.

AEK 83-81 Cholet -- Όμιλος C

Η AEK χρειάστηκε να σταματήσει την προσπάθεια ανατροπής της μαχητικής Cholet στο φινάλε, αλλά κατάφερε να πανηγυρίσει το εντός έδρας 83-81 ξεκινώντας έτσι για πρώτη φορά την πορεία της στη διοργάνωση με τρεις διαδοχικές νίκες.

Αντίθετα, και παρά τη γενναία της προσπάθεια, η γαλλική ομάδα που ταξίδεψε στην Αθήνα χωρίς τους Yoan Makoundou και Terrel Parks είναι πλέον η μοναδική ομάδα που δεν έχει επικρατήσει σε παιχνίδι για τον Όμιλο C.

Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα στην πρώτη περίοδο, αλλά η ΑΕΚ φάνηκε να έχει ξεκάθαρα τον έλεγχο, όταν ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 16-4.

Ο Matt Lojeski έβαλε 8 πόντους στα πρώτα 6' συμμετοχής τους ερχόμενος από τον πάγκο κι έδωσε στους γηπεδούχους το μεγαλύτερο προβάδισμα της βραδιάς, με 37-24, πριν όμως η Cholet δείξει ότι δεν έχει διάθεση να παραδοθεί.

Ο Lasan Kromah έβαλε ένα μακρινό τρίποντο, 6:55 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να δώσει στη γαλλική ομαδα προβάδισμα με σκορ 48-46.

Η AEK αντέδρασε άμεσα και ο Yanick Moreira πέτυχε έμμεσο τρίποντο δίνοντας στην ελληνική ομάδα διαφορά επτά πόντων, 70-63 με 6:37 να απομένουν για τη λήξη.

Η Cholet είχε ακόμη όρεξη για να το παλέψει κι έπειτα από ένα άστοχο τρίποντο του Gerry Blakes που θα ισοφάριζε το παιχνίδι, ο Michael Stockton πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Kromah έβαλε λέι απ που έφερε το ματς στον πόντο, 80-79, 20 μόλις δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωσή του.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, όμως, κάλεσε time-out και ακολούθησε φάουλ της Cholet στον Lojeski, ο οποίος διατήρησε την ψυχραιμία του από τη γραμμή των βολών για να κλειδώσει την επικράτηση της αθηναϊκής ομάδας.

Ο Moreira έκανε ατομικό ρεκόρ σεζόν στο BCL με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Lojeski τον ακολούθησε με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Kromah ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 22 πόντους και ο Nianta Diarra είχε double-double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ από πλευράς ηττημένων.

Hapoel Holon 69-79 Tsmoki Minsk -- Όμιλος C

H Tsmoki Minsk κράτησε την Hapoel Holon 15.5 πόντους κάτω από τον μέσο όρο της στη σεζόν και πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη με το εντυπωσιακό 79-69 στο Ισραήλ.

Η Holon, που είχε 84.5 πόντους κατά μέσο όρο στα δύο πρώτα ματς του Ομίλου C, έπαιξε την Τρίτη χωρίς τους Richard Howell και Willy Workman λόγω τραυματισμών.

Η Minsk εφάρμοσε ένα εξαιρετικό press μισού γηπέδου για να κάνει δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων και βρέθηκε στο +12, λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς ένα λέι απ του Benjamin-Pavel Dodoo στο τρανζίσιον διαμόρφωσε το 26-14 για τους πρωταθλητές Λευκορωσίας.

Ο Isaiah Miles έβαλε το τέταρτο τρίποντό του σε ισάριθμες προσπάθειες για να μειώσει σε 26-23, αλλά λίγα λεπτά αργότερα ο Toms Leimanis πέτυχε δύο βολές για το 47-32.

Η Holon δεν έδωσε σημάδια ζωής στο δεύτερο μέρος του αγώνα και, μετά από τρίποντο του Leimanis, ακολούθησαν δυο βολές του Dodoo με τις οποίες γράφτηκε το 60-41, 36" πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Leimanis έδειξε τον δρόμο στην Minsk με 20 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ο Maksim Salash έκανε double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την ηττημένη Holon, o Τyrus McGee σημείωσε 20 πόντους.

Iberostar Tenerife 85-72 Galatasaray -- Όμιλος A

Η Iberostar Tenerife έκλεισε την πρώτη περίοδο με επί μέρους σκορ 20-6 και μπήκε στη θέση του οδηγού, την οποία δεν άφησε ποτέ όλο το βράδυ, στο δρόμο για την εντός έδρας επικράτηση με 85-72 κόντρα στην Galatasaray.

Η τουρκική ομάδα, που ταξίδεψε στο νησί της Ισπανίας χωρίς τους τραυματίες Alex Hamilton και Baris Ermis, σημείωσε τους πρώτους πέντε πόντους της αναμέτρησης.

Η Tenerife χρειάστηκε σχεδόν τέσσερα λεπτά για να σκοράρει, αλλά πέτυχε 20 πόντους σε έξι λεπτά και ήταν ήδη μπροστά με εννιά πόντους στην πρώτη περίοδο, μη κοιτώντας ποτέ πίσω.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε ακόμη και στους 22 πόντους μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ακόμη κι όταν η Galatasaray έκανε την τελευταία προσπάθεια ανατροπής, η Tenerfie απάντησε ως όφειλε.

Έπειτα από ένα τρίποντο του Yigit Arslan που έριξε τη διαφορά στους επτά πόντους για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο, οι Aaron Doornekamp και Tyler Cavanaugh απάντησαν εις διπλούν με τον ίδιο τρόπο αποκαθιστώντας την τάξη για την Tenerife.

Ο Salin ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους και ο Cavanaugh είχε 16 και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Daryl Macon των ηττημένων ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 23 πόντους.