04 Οκτωβρίου, 2020
11/03/2020

Turk Telekom και Hapoel προκρίθηκαν με sweep, ενώ η Nizhny έστειλε τη σειρά της σε Game 3 - Η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Turk Telekom και Hapoel Bank Yahav Jerusalem εξασφάλισαν τα εισιτήριά τους για τα Προημιτελικά του Basketball Champions League την Τετάρτη, έπειτα από εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Besiktas και Περιστέρι, αντίστοιχα.

Στη Ρωσία, η Nizhny εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά με την Dijon, ώστε να την οδηγήσει σε τρίτο ματς που θα κρίνει ποια ομάδα θα συνεχίσιε.

Besiktas Sompo Sigorta 66-84 Turk Telekom (Η Turk Telekom κέρδισε τη σειρά με 2-0)

Ο Nick Johnson έκανε ατομικό ρεκόρ σεζόν με 27 πόντους και η Turk Telekom αξιοποίησε ένα σερί 17-4 πριν από το τέλος του ημιχρόνου ώστε να πάρει τον έλεγχο και να φτάσει τελικά στην άνετη επικράτηση με 84-66, που έφερε το sweep με 2-0 επί της Besiktas.

Η Turk Telekom, που εξασφάλισε μια θέση στα Προημιτελικά στην παρθενική της παρουσίας στο BCL, ήταν πίσω με έξι πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου, καθώς ο ψηλός της Besiktas, Oguz Savas, είχε 15 πόντους στα 15 πρώτα λεπτά του αγώνα.

Κανείς πάντως δεν θα μπορούσε να σταματήσει τον Johnson την Τετάρτη και ο γκαρντ της Turk Telekom τέλειωσε το πρώτο μέρος με 18 πόντους, 7/11 σουτ, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ώστε να βάλει την ομάα του μπροστά.

Η ομάδα της Άγκυρας πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με 46-37 και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 20 πόντους, 59-39, με καλάθι του Moustapha Fall.

O Johnson, πέρα από τους 27 πόντους, είχε 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Campbell τελειωσε το ματς με 16 πόντους και 6 ασίστ για την Turk Telekom που παρατάχθηκε χωρίς του τραυματίες Kyle Wiltjer και Muhammed Baygül. Για την Besiktas, ο Savas έκανε μεγάλη εμφάνιση με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά δεν αρκούσε.

Περιστέρι winmasters 73-79 Hapoel Bank Yahav Jerusalem (Η Hapoel κέρδισε τη σειρά με 2-0)

Η Hapoel Jerusalem έχασε μια διαφορά 20 πόντων που είχε στη δεύτερη περίοδο, αλλά άντεξε απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι, για να φτάσει στη νίκη με 79-73 στην Αθήνα και να προκριθεί στα Προημιτελικά για δεύτερη σερί χρονιά.

Σ' ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω της εξάπλωσης του κορωνοϊού, οι φιλοξενούμενοι έκαναν έναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο χάρη στον ζεστό James Feldeine που πήγε στα αποδυτήρια με 19 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Ένα τρίποντο του Feldeine, 55" πριν από την ανάπαυλα, έδωσε στην Hapoel το μεγαλύτερό της προβάδισμα, 44-24, αλλά το Περιστέρι επέστρεψε για το δεύτερο μέρος με μεγάλη αποφασιστικότητα.

Οι γηπεδούχοι είχαν επί μέρους 19-4 στην τρίτη περίοδο και μείωσαν μόλις στους τρεις, 50-47. Οι δυο ομάδες αντάλλαζαν χτυπήματα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Bar Timor σκόραρε με λέι απ και λίγο αργότερα ο TaShawn Thomas με τρίποντο δίνοντας αέρα 9 πόντων στην ομάδα του, 66-57.

Το Περιστέρι μείωσε στους πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Brown κλείδωσε τη νίκη με δυο βολές για το 79-71, 27" πριν από το τέλος.

Ο Brown ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Feldeine είχε 24 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ ανοίγοντας τον δρόμο της Hapoel. Ο Yanick Moreira είχε double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ για το Περιστέρι, που μέτρησε μόλις 4/26 τρίποντα.

Nizhny Novgorod 88-79 JDA Dijon (Η σειρά είναι ισόπαλη 1-1)

Η Nizhny χρησιμοποίησε ένα σερί στο τέλος, για να ξεφύγει από την Dijon και ν απάρει τη νίκη με 88-79 μπροστά στο κοινό της οδηγώντας τη σειρά σε τρίτο ματς στην Γαλλία.

Η ρωσική ομάδα μπήκε στο ματς της Τετάρτης με την πλάτη στον τοίχο και το πόσο ανάγκη είχε τη νίκη φάνηκε άμεσα, καθώς πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να χτίσουν μια διψήφια διαφορά και η Dijon συνέχισε να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, όπου ο Terrell Parks επέστρεψε στο παρκέ όταν η Nizhny ήταν μπροστά μόλις με 65-63.

Ο Αμερικανός σκόραρε από επιθετικό ριμπάουντ σε δύο σερί κατοχές και το μαχητικό του πνεύμα επέτρεψε στην ομάδα του να τρέξει επί μέρους 13-2 που σφραγίστηκε με το έκτο τρίποντο του Evgenii Baburin για το 78-65, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Η Dijon δεν έκανε τελευταία απόπειρα ανατροπής κι απλά κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα ως το φινάλε.

Η κυριαρχία της Nizhny στα ριμπάουντ ήταν καθοριστική για τη νίκη, καθώς είχε 36 έναντι 20 της Dijon και πήρε 15 πόντους δεύτερης ευκαιρίας σε αντίθεση με τους 4 των Γάλλων..

Ο Baburin τέλειωσε το ματς με 22 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Parks έκανε double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την ηττημένη Dijon, ο Richard Solomon σημείωσε 18 πόντους.