08 Οκτωβρίου, 2019
04 Οκτωβρίου, 2020
04/02/2020

Nymburk και Zaragoza τερμάτισαν στην κορυφή των ομίλων τους - 14η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η Nymburk κατέκτησε την πρώτη θέση στον Όμιλο C, καθώς οι πρωταθλητές Τσεχίας επικράτησαν του αξιόμαχου Περιστερίου εντός έδρας και προσπέρασαν την Tenerife, που ηττήθηκε από την Bamberg σε θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση.

Παράλληλα, η Zaragoza, που πέτυχε άλλη μια οριακή νίκη στην έδρα της Brindisi, τερμάτισε στην κορυφή του Ομίλου D πάνω από Dijon και Bonn. Η γερμανική ομάδα έπεσε στην 3η θέση μετά την βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στο πρόγραμμα οκτώ αγώνων της Τρίτης, που περιλάμβανε τα τελευταία παιχνίδια στους Ομίλους C και D.

Όμιλος C

ERA Nymburk 84-72 Περιστέρι winmasters

Η Nymburk άφησε πίσω το άσχημο ξεκίνημά της κι ανέτρεψε την κατάσταση στο ματς με το Περιστέρι, για να φτάσει στην έβδομη σερί νίκη με το εντός έδρας 84-72 επί της ελληνικής ομάδας και να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον Όμιλο C, πάνω από την Tenerife.

Οι πρωταθλητές Τσεχίας κατέλαβαν την κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 12-2 και η Tenerife, που είχε το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, ηττήθηκε στην Γερμανία από την Bamberg κι υποχώρησε στο 11-3.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 9 πόντους νωρίς στο παιχνίδι, αλλά ο Deishuan Booker, που έβαλε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε τρία τρίποντα στο φινάλε της πρώτης περιόδου κι οδήγησε στην αντίδραση την Nymburk.

Η αναμέτρηση περιλάμβανε 16 εναλλαγές στο προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στα τέλη της τρίτης περιόδου κι έφτασαν να προηγούνται 71-59 λίγο πριν από το τέλος. Το Περιστέρι έβαλε συνεχόμενα σουτ και μείωσε σε 71-68, αλλά ο Hayden Dalton πέτυχε τρίποντο-μαχαιριά, 1:40 πριν από το τέλος, κι ανέβασε την απόσταση σε επίπεδα ασφαλείας.

Ο Booker ολοκλήρωσε το παιχνίδι με ατομικό ρεκόρ σεζόν 25 πόντων και ο Vojtech Hruban προσέθεσε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για το Περιστέρι, ο Steven Gray είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ παρά την ήττα.

Brose Bamberg 98-96 Iberostar Tenerife (ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

Ο Christian Sengfelder έβαλε διαδοχικά τρίποντα στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα της παράτασης και η Bamberg νίκησε την Tenerife με 98-96, εμποδίζοντας τους Ισπανούς να τερματίσουν πρώτοι στον Όμιλο C.

Ο Santi Yusta είχε βάλει ένα τρίποντο από την γωνία με ένα δευτερόλεπτο να μένει για το τέλος της κανονικής διάρκειας, για να ισοφαρίσει στους 87 πόντους και να οδηγήσει το ματς σε παράταση.

Ο Retin Obasohan ξεχώρισε για τους νικητές με 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο ήρωας του αγώνα Sengfelder πέτυχε 17 πόντους. Ο Yusta είχε 18 πόντους για την Tenerife ενώ ο Marcelinho Huertas, που έκανε double-double με 15 πόντους και 11 ασίστ, ξεπέρασε τον Aaron Johnson κι έκανε νέο ρεκόρ για τις περισσότερες ασίστ από παίκτη σε φάση ομίλων του ΒCL, με 115 στο σύνολο.

VEF Riga 74-81 Nizhny Novgorod

Η Nizhny έτρεξε σερί 21-4 στα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα με την VEF κι ανέτρεψε την κατάσταση, για την εκτός έδρας νίκη στη Ρίγα με 81-74, με την οποία η ρωσική ομάδα σφράγισε την καλύτερη πορεία της σε φάση ομίλων.

Οι φιλοξενούμενοι τερμάτισαν στην τρίτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 9-5, ενώ η VEF τερμάτισε τελευταία στον όμιλο και αποχωρεί από τη διοργάνωση με το μεγαλύτερο αρνητικό σερί, αυτό των 13 ηττών.

Ο Brandon Brown πρωταγωνίστησε για τη Nizhny με double-double 24 πόντους κι 11 ασίστ, ενώ ο Evgenii Baburin είχε 6/7 τρίποντα για 18 πόντους. Για την VEF, ο Lester Medford μέτρησε 21 πόντους και 4 ασίστ.

Gaziantep 86-79 Mornar Bar

Η Gaziantep προσπέρασε την Mornar για την έκτη θέση του Ομίλου C με την τουρκική ομάδα να σημειώνει τους έξι τελευταίους πόντους του αγώνα για τη νίκη με 86-79, με την οποία οι δυο ομάδες τερμάτισαν αμφότερες με ρεκόρ 4-10.

Ο Orhan Haciyeva καθοδήγησε την τουρκική ομάδα με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Vasiliauskas τέλειωσε το ματς με 16 πόντους, 8 ασίστ και έξι ριμπάουντ. Στο ντεμπούτο του με την Mornar, o Ιsiah Whitehead τέλειωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 4 ασίστ κι 6 ριμπάουντ.

ΟΜΙΛΟΣ D

Happy Casa Brindisi 91-93 Casademont Zaragoza

Η Zaragoza πανηγύρισε την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Όμιλο D επιβεβαιώνοντας τη φήμη πως τα καταφέρνει τις κρίσιμες στιγμές, αφού ένα buzzer beater floater του Dylan Ennis χάρισε στους Ισπανούς εκτός έδρας νίκη με 93-91 επί της Brindisi.

Σ' ένα κλειστό ματς που περιλάμβανε 20 εναλλαγές στο προβάδισμα και δεν σημειώθηκε διψήφια διαφορά, η Brindisi φάνηκε να ξεφεύγει όταν προηγήθηκε με 72-64, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε.

Η Zaragoza όμως αντέδρασε και ο D.J. Seeley κέρδισε φάουλ με τους φιλοξενούμενους να είναι πίσω με 91-90, 13 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Έβαλε την πρώτη βολή κι έχασε τη δεύτερη, αλλά ο Alessandro Zanelli πάτησε λίγο αργότερα γραμμή στην προσπάθειά του να σουτάρει τρίποντο νίκης για την Brindisi στην άλλη πλευρά.

Με μόλις δύο δευτερόλεπτα να απομένουν, η Zaragoza κάλεσε time out και σχεδιάστηκε ένα play για τον Εnnis, που σκόραρε ακριβώς με τη λήξη για τη 10η νίκη των Ισπανών στην παρθενική τους παρουσία στο BCL.

O Seeley ήταν ο πρώτος σκόρερ από τους έξι διψήφιους της Zaragoza μετρώντας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο ήρωας Ennis μέτρησε 13 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Dominique Sutton της Brindisi ήταν πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ του αγώνα, με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ αντίστοιχα.

JDA Dijon 88-47 Besiktas Sompo Sigorta

Η Dijon κατέκτησε την δεύτερη θέση του Ομίλου D με θριαμβευτικό τρόπο, αφού ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων με το εντυπωσιακό 88-47 επί της Besiktas εντός έδρας.

Η γαλλική ομάδα τερμάτισε στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 9-5, ενώ η Besiktas που επίσης είχε προκριθεί κατέλαβε την τέταρτη θέση στον όμιλο με ρεκόρ 7-7.

Η Dijon υποχρέωσε την Besiktas σε 22 λάθη και πήρε 31 πόντους από αυτά, ενώ επίσης έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και βρήκε 22 πόντους στον αιφνιδιασμό σε αντίθεση με τους 9 των Τούρκων.

Ο Rasheed Sulaimon ήταν ο πρώτος σκόρερ από τους πέντε διψήφιους της Dijon με 20 προσθέτοντας και 5 ασίστ, ενώ ο Αxel Julien τέλειωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Ο Nemanja Djurisic ήταν ο μοναδικός παίκτης για την Besiktas που πλησίασε σε διψήφιο αριθμό πόντων σταματώντας εν τέλει στους 9.

ΠAOK 103-84 Telekom Baskets Bonn

Ο ΠAOK αποχαιρέτησε το φετινό ΒCL με το επιβλητικό 103-84 κόντρα στην Bonn 103-84 κι υποχρέωσε τους Γερμανούς να τερματίσουν τρίτοι στον Όμιλο C.

Η Bonn ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 8-6, πίσω από τις Zaragoza και Dijon, ενώ ο ΠΑΟΚ τερμάτισε με 5-9 στην 7η θέση, πάνω από την Brindisi.

Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους στο ξεκίνημα, αλλά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και στη συνέχεια μπήκε σε θέση οδηγού στην τρίτη περίοδο, πριν ξεφύγει στην τέταρτη. Η ελληνική ομάδα είχε 14/24 τρίποντα, ενώ οι Γερμανοί μόλις 9/28.

Ερχόμενος από τον πάγκο, ο Shannon Shorter μέτρησε 23 πόντους για τον ΠAOK, καθώς και 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος έκανε double-double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ. Για την ηττημένη Bonn, ο Βrandon Frazier είχε 19 πόντους και 5 ασίστ.

Neptunas Klaipeda 87-83 Falco Szombathely

Η Neptunas έτριξε σερί 11-2 επί της Falco στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα στην Κλαϊπέδα και νίκησε με 87-83 στο τελευταίο παιχνίδι των δυο ομάδων για το φετινό BCL.

O Deividas Gailius ξεχώρισε για τους Λιθουανούς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Andre Williamson συνεισέφερε με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι Ron Curry και Zoltan Perl είχαν από 17 πόντους έκαστος για την ηττημένη Falco.

Αμφότερες οι ομάδες τερμάτισαν με ρεκόρ 6-8, αλλά η Falco πήρε την 5η θέση πάνω από τους Λιθουανούς, καθώς είχε το αβαντάζ στην ισοβαθμία.