08 Οκτωβρίου, 2019
04 Οκτωβρίου, 2020
11/12/2019

Η Nizhny σταμάτησε το τρένο της Tenerife, η Falco νίκησε την Dijon στην παράταση - 8η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Στο γεμάτο πρόγραμμα της Τρίτης, η Nizhny Novgorod υποχρέωσε την Iberostar Tenerife στην πρώτη της ήττα για τη σεζόν 2019-20 στο Basketball Champions League, ενώ η Falco Szombathely νίκησε την JDA Dijon χάρη σε τρίποντο δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της παράτασης.

Αυτή ήταν μόνο η αρχή σε ένα συναρπαστικό πρόγραμμα 9 αγώνων που περιλάβανε εκτός έδρας νίκες για τις Nymburk, Dinamo Sassari, AEK και Burgos, ενώ οι Anwil, Besiktas και Hapoel εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους.

Nizhny Novgorod 75-72 Iberostar Tenerife - Όμιλος C

Η Nizhny έδωσε τέλος στο σερί επτά νικών της Tenerife με κορυφαίο τον Brandon Brown, που οδήγησε τη ρωσική ομάδα στη νίκη με 75-72 μπροστά στο κοινό της.

Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν το άσχημο ξεκίνημα και είχαν 9/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο για το 44-40 της ανάπαυλας.

Η Nizhny μεγάλωσε τη διαφορά με το 68-60 και πέντε λεπτά να μένουν για το τέλος, αλλά ένα καλάθι του Fran Guerra ολοκλήρωσε σερί 10-1 της Tenerife για το προσπέρασμα, 70-69.

Ο Brown όμως έκανε το step up κι έβαλε μακρινό σουτ για εκ νέου προβάδισμα της Nizhny κι ακολούθησε tip του Pavel Antipov για αβαντάζ τριών πόντων, 46" πριν από το τέλος.

Η άμυνα της Nizhny δεν επέτρεψε στην Tenerife να βρει ελέυθερα σουτ με τον Sasu Salin και ο Alex Lopez αναγκάστηκε σε μακρινό σουτ σε πίεση που δεν βρήκε στόχο.

Ο Brown τέλειωσε το ματς με 26 πόντους και 9/13 σουτ, 5 ριμπαουντ και 4 κλεψίματα, ενώ οι Anton Astapkovich και Artem Komolov προσέθεσαν από 12 πόντους.

Ο Giorgi Shermadini είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ για τους ηττημένους, που αγωνίστηκαν πάντως χωρίς τους Marcelinho Huertas και Gabriel Iffe Lundberg.

Η Nizhny ανέβηκε έτσι στο 5-3, ενώ η Tenerife υποχώρησε στο 7-1 παραμένοντας όμως στην κορυφή του ομίλου.

Falco Szombathely 82-81 JDA Dijon (ΠΑΡΑΤΑΣΗ) - Όμιλος D

Ο Marko Filipovity ευστόχησε σε τρίποντο, δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της παράτασης, για να δώσει στην Falco τη νίκη με 82-81 επί της Dijon, στην τέταρτη νίκη της ουγγρικής ομάδας σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες για το BCL.

Με το σκορ ισόπαλο στους 78 και 30 δεύτερα να μένουν για το φινάλε της παράτασης, ο Lamonte Ulmer κέρδισε τρεις βολές κι ευστόχησε σε όλες για να διαμορφώσει το 81-78 υπέρ της Dijon.

Ο Perl κέρδισε το φάουλ στην άλλη πλευρά, 8" πριν από το τέλος, κι έβαλε την πρώτη βολή. Ο Ούγγρος διεθνής έχασε μεν τη δεύτερη, αλλά πήρε το ριμπάουντ και πάσαρε στον Filipovity, που έβαλε το τρίποντο από τη γωνία.

Ο Perl ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων με 16 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Juvonte Reddic έφτασε κοντά στο double-double με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο ήρωας Filipovity μέτρησε 9 πόντους κι 6 ριμπάουντ.

Η Dijon δεν αξιοποίησε την μεγάλη εμφάνιση του Lamonte Ulmer, που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους, ενώ είχε επίσης 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Η Falco ανέβηκε στο 4-4, ενώ η Dijon έπεσε στο 5-3.

Lietkabelis 82-86 Dinamo Sassari - Όμιλος A

Η Sassari απώλεσε μία διαφορά 20 πόντων, αλλά τελικά νίκησε τη Lietkabelis με 86-82 εκτός έδρας, για να παραμείνει έτσι στην κορυφή του Ομίλου Α.

Η ιταλική ομάδα μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ, παίρνοντας 10 γρήγορους πόντους από τον Dyshawn Pierre και ήταν μπροστά με 36-16 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου.

Η Lietkabelis όμως άρχισε την αντεπίθεσή της μετά την ανάπαυλα και ο Zeljko Sakic έβαλε τις βολές, με τις οποίες μείωσε σε 72-71, 4:54 για τη λήξη.

Η Sassari έκανε μικρό σερί για να φτάσει στο 79-71, οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά σε απόσταση ενός σουτ, αλλά ο Dwayne Evans έδωσε τη χαριστική βολή με κρίσιμο καλάθι για το 81-76, 40 δεύτερα πριν το τέλος.

Ο Evans τέλειωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Pierre είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την Lietkabelis, ο Sakic ήταν μακράν πρώτος σκόρερ με 31 πόντους και 8 ριμπάουντ σε ακόμα μία εξαιρετική προσωπική του εμφάνιση.

Η Sassari ανέβηκε στο 6-2 ενώ η Lietkabelis έπεσε στο 4-4.

Brose Bamberg 80-84 ERA Nymburk - Group C

Η Nymburk κράτησε την Bamberg μόλις στους 9 πόντους στα τελευταία λεπτά και πήρε ένα πολύ σπουδαίο διπλό με 84-80 στην Γερμανία, απέχοντας πια μια νίκη από την πρωτοπόρο Tenerife.

Η πρωταθλήτρια Τσεχίας βρέθηκε πίσω ακόμη και με 12 πόντους στην δεύτερη περίοδο αλλά ισορρόπησε την κατάσταση πριν από την ανάπαυλα και οι δυο ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα στην τρίτη περίοδο, με το προβάδισμα να έχει αλλάξει χέρια 13 φορές.

Η Bamberg διαμόρφωσε μια διαφορά 7 πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ με την Nymburk να παίζει εξαιρετική άμυνα και τον Vojtech Hruban να πετυχαίνει δυο βολές για το 81-80, 46 δεύτερα πριν από το φινάλε.

Αφού ο Deishuan Booker είχε 1/2 για το 82-80, 13" πριν από το τέλος, η Bamberg κάλεσε τάιμ άουτ κι επέλεξε να πάει για τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Christian Sengfelder δεν βρήκε στόχο.

Ο Hruban έδειξε το δρόμο στη Nymburk έχοντας 20 πόντους και 4 ασίστ, ενώ οι Booker και Zach Hankins προσέθεσαν από 14 πόντους, με τον δεύτερο να έχει επίσης στη στατιστική του 9 ριμπάουντ και 4 τάπες. Ο Sengefelder τέλειωσε το ματς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ παρά την ήττα.

Η Nymburk ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-2, ενώ η Bamberg υποχώρησε στο 4-4.

Besiktas Sompo Sigorta 98-83 ΠAOK - Όμιλος D

Η Besiktas έφτιαξε διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ξέφυγε ακόμη περισσότερο μετά την ανάπαυλα για να φτάσει στην επικράτηση με 98-83 επί του ΠΑΟΚ εντός έδρας.

Η τουρκική ομάδα, που έκανε το δυο στα δύο απέναντι στον ΠΑΟΚ φέτος, έβαλε τέλος στη δικό της αρνητικό σερί δύο ηττών, αλλά και στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων της ελληνικής ομάδας.

Shaquielle >McKissic τέλειωσε το ματς με 24 πόντους, 5 ριμπαόυντ και 4 ασίστ, ενώ ο Jordan Theodore έκανε double-double με 12 πόντους, 11 ασίστ, αλλά και 8 ριμπάουντ. Για τον ΠAOK, ο Antwaine Wiggins είχε 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι δυο ομάδες έχουν ρεκόρ 3-5 και ισοβαθμούν στην κατάταξη του ομίλου.

Anwil Wloclawek 103-92 RASTA Vechta - Όμιλος B

Ο Ricky Ledo έκανε τα πάντα για την Anwil που έφτασε σε 100άρα για πρώτη φορά φέτος και πήρε μια νίκη που μπορεί να αποδειχθεί κομβική με 103-92 επί της Vechta εντός έδρας

Η πολωνική ομάδα, που ξεκίνησε τη σεζόν με ρεκόρ 1-3, έχει σκαρφαλώσει πια στα 4-4 και ισοβαθμεί με την γερμανική ομάδα στον Όμιλο Β.

Η Anwil υποχρέωσε σε 20 λάθη την Vechta και πήρε ισάριθμους πόντους από αυτά, ενώ επίσης έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο παίρνοντας 29 πόντους σε τέτοιες καταστάσεις.

Ο Ledo τέλειωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Wroten προσέθεσε 23 πόντους και ο Shawn Jones έκανε double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Jordan Davis ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem 83-72 Teksut Bandirma - Όμιλος B

Η Hapoel αξιοποίησε ένα σερί στην τέταρτη περίοδο για να ξεφύγει από την επίμονη Bandirma και να πάρει τη νίκη με 83-72, μένοντας έτσι στην κορυφή του Ομίλου Β με ρεκόρ 6-2.

Η ομάδα από το Ισραήλ έκανε το δύο στα δύο για φέτος απέναντι στην Bandirma και διεύρυνε το αήττητο εντός έδρας σερί της στους πέντε αγώνες, ενώ η Bandirma έπεσε στο 3-5 και την 6η θέση της κατάταξης.

Για την Hapoel, ο James Feldeine ήταν πρώτος σκόρερ με 27 πόντους και 7/12 τρίποντα, ενώ ο Thomas έφτασε πολύ κοντά στο double double με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Bandirma, ο Emanuel Terry έκανε double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, τη στιγμή που Tyler Kalinoski, που έβαλε επίσης 14 πόντους, είχε 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Telenet Giants Antwerp 60-65 San Pablo Burgos - Όμιλος B

Η Burgos κράτησε την Antwerp μόλις στο 26% στα δίποντα και πανηγύρισε δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη, με 65-60 στο Βέλγιο.

Η ισπανική ομάδα είχει διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτη ημιχρόνου, αλλά η Antwerp αντιδρούσε και μείωσε σε 60-58, περίπου δυο λεπτά πριν το τέλος. Με 49" να απομένουν, ο Ferran Bassas έβαλε τρίποντο που έδωσε αέρα 5 πόντων. Η Antwerp προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Luka Rupnik αστόχησε σε τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη νίκη.

Ο Jasiel Rivero, που καθοδήγησε τους νικητές με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά και ο Thaddus ΜcFadden που πρόσθεσε 11 πόντους, ήρθαν αμφότεροι από τον πάγκο.

Για την Antwerp, ο Βέλγος διεθνής Hans Vanwijn ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους και ο Owen Klassen έκανε double-double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η Burgos ανέβηκε στην 3η θέση του ομίλου με ρεκόρ 5-3, ενώ η Antwerp έπεσε στην τελευταία θέση, μαζί με την Pau Orthez, με ρεκόρ 2-6.

EB Pau-Lacq-Orthez 67-79 AEK - Όμιλος B

Η AEK άρχισε να ξεφεύγει από την Pau αμέσως μετά το τζάμπολ, βρέθηκε ακόμη και στο +21 κι εν τέλει επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 79-67.

Η ελληνική ομάδα είχε 12 κλεψίματα, σε αντίθεση με τα 3 των Γάλλων, και πέτυχε 18 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο Keith Langford ξεχώρισε για την AEK με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λινος Χρυσικόπουλος προσέθεσε 14 πόντους και 3 ασίστ. Ο Petr Cornelie είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ για την ηττημένη Pau.

H AEK ανέβηκε στο 6-2 και συνεχίζει να συγκατοικεί στην κορυφή του Ομίλου B με την Hapoel Jerusalem, ενώ το ρεκόρ της Pau έπεσε στο 2-6.