04 Οκτωβρίου, 2020
05/03/2020
Game Report

H Burgos νίκησε ένα παιχνίδι rollercoaster εκτός έδρας - Η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η πρωτάρα του Basketball Champions League, San Pablo Burgos, ήταν η μοναδική ομάδα που πήρε εκτός έδρας νίκη στα πρώτα ματς της Φάσης των 16, καθώς επιβλήθηκε 84-81 της Dinamo Sassari σε μια μεγάλη μάχη.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στα έξι ματς της Τετάρτης που ολοκλήρωσαν τη δράση στην 1η αγωνιστική της Φάσης των 16:

Dinamo Sassari 81-84 San Pablo Burgos

Η Burgos είδε μια διαφορά 17 πόντων στην τρίτη περίοδο να χάνεται, αλλά ο Vitor Benite έκανε ρεκόρ καριέρας στο BCL με 30 πόντους και οδήγησε την ισπανική ομάδα στην επικράτηση με 84-81 στην έδρα της Sassari, σε μια επική μάχη για τα Play-Offs.

Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν την "καυτή" κατάσταση του Benite για να πάρουν από νωρίς προβάδισμα κι έτρεξαν επί μέρους 18-4 στην δεύτερη περίοδο για το 51-36 της ανάπαυλας.

Η Burgos έφτασε να προηγείται και με 17 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Michele Vitali σημείωσε τετράποντο κι άνοιξε το δρόμο για την αντίδραση της Sassari που μάλιστα πέρασε και μπροστά με σκορ 65-61.

Ένα τρίποντο του Thad McFadden από τη γωνία, 8:49 πριν από το τέλος, επανέφερε το προβάδισμα της Burgos με 73-70 και η ισπανική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της προς το τέλος.

Ο Earl Clark έβαλε καθοριστικό καλάθι, για να γράψει το 84-81 της Burgos και ο Dyshawn Pierre αστόχησε σε μαρκαρισμένο τρίποντο με τη λήξη, χαρίζοντας τη νίκη στους Ισπανούς.

Ο Benite έφτασε στους 30 πόντους με 7/10 τρίποντα, ενώ ο Clark μέτρησε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την ηττημένη Sassari, ο Marco Spissu είχε 17 πόντους και 4 ασίστ.

Turk Telekom 89-78 Besiktas Sompo Sigorta

Ο πολυπειρος T.J. Campbell έκανε ρεκόρ καριέρας στο BCL με 27 πόντους και οδήγησε την Turk Telekom σε νίκη με 89-78 επί της Besiktas, στο πρώτο παιχνίδι της ομάδας της Άγκυρας στα Play-Offs.

Ο Campbell είχε 6/9 τρίποντα και 8 ασίστ, ενώ ο Nick Johnson έκανε μια πληθωρική εμφάνιση με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο ψηλός Moustapha Fall είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την Besiktas, ο Toddrick Gotcher μέτρησε 17 πόντους και ο Oguz Savas έκανε double-double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Muhammed Baygül της Τurk Telekom και ο Ismet Akpinar της Besiktas αποκόμισαν τραυματισμούς στη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν επέστρεψαν στο παρκέ.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί στις 11 Μαρτίου στην Κωνσταντινούπολη.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem 91-78 Περιστέρι winmasters

Η γηπεδούχος Hapoel δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό σε ένα, κεκλεισμένων των θυρών, ματς λόγω του κορωνοϊού, αλλά κράτησε το Περιστέρι σε 11 πόντους στην τελευταία περίο κι επικράτησε με 91-78 για το 1-0 στη σειρά.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην πρώτη περίοδο πριν η Hapoel φανεί να μπαίνει για τα καλά σε θέση οδηγού με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όταν ο James Feldeine έβαλε τρίποντο και ο TaShawn Thomas τον ακολούθησε με layup για το 35-23.

Ο Will Hatcher, όμως, πέτυχε τρία τρίποντα σε μικρό χρονικό διάστημα και το Περιστέρι ισορρόπησε την κατάσταση μέχρι την ανάπαυλα. Μάλιστα, στις αρχές της τρίτης περιόδου πέρασε ξανά μπροστά..

Έπειτα από ένα τρίποντο του John Holland, με 3:56 να μένουν στην τρίτη περίοδο, η Hapoel πήρε προβάδισμα με 63-61 και οι γηπεδούχου δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Η Hapoel είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι έκαναν ομαδική προσπάθεια για να κρατήσουν σε υψηλά επίπεδα την ενέργειά τους, σκοράροντας 26 πόντους από τα 14 λάθη του Περιστερίου.

Ο Thomas έδειξε το δρόμο στους νικητές με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ οι Feldeine και Shelvin Mack είχαν από 15 πόντους και 5 ασίστ έκαστος. Για το Περιστέρι, double double έκανε ο Yanick Moreira με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

AEK 92-85 Telekom Baskets Bonn

Ο Kendrick Ray έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με την φανέλα της AEK κι επέτρεψε στην ομάδα του να επιβιώσει σ' ένα θρίλερ με 18 εναλλαγές στο προβάδισμα και να νικήσει την Bonn με 92-85 για το 1-0 στη σειρά.

Ούτε η AEK, ούτε η Bonn πήραν διψήφια διαφορά σ' ένα τυπικό παιχνίδι με εκατέρωθεν σερί και διαδοχικά χτυπήματα της μίας ομάδας στην άλλη.

Με τους Γερμανούς μπροστά 78-77 και 4:05 να μένουν στο ρολόι, ο Ray σκόραρε από μακριά με τρίποντο που έβαλε την ΑΕΚ μπροστά. Η Bonn έκανε λάθος στην άλλη μεριά κι ο Ray το εκμεταλλεύτηκε με χαρακτηριστικό σουτ για το 83-78, 3:42 πριν από τη λήξη.

Ο βετεράνος Keith Langord ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά κι έβαλε μερικά από τα δικά του σουτ, με την Bonn να μην μπορεί πια να πλησιάσει.

Ο Ray ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 6/9 τρίποντα, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Langford τον ακολούθησε με 20 πόντους. Για την Bonn, Joshiko Saibou μέτρησε 19 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί στη Γερμανία στις 10 Μαρτίου.

Casademont Zaragoza 76-67 Lietkabelis

Η Zaragoza ξέφυγε από την Lietkabelis στην τρίτη περίοδο και κράτησε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση για να φτάσει τελικά στη νίκη με 76-67 σε ένα ματς που ήταν το παρθενικό και για τις δυο ομάδες στα Play-Offs της διοργάνωσης.

DJ Seeley και Dylan Ennis ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους μετρώντας από 14 πόντους, ενώ ο Zeljko Sakic είχε 18 πόντους στην ήττα της Lietkabelis.

JDA Dijon 88-73 Nizhny Novgorod

Η Dijon είχε ένα σερί 14-0 μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου για να πάρει το πάνω χέρι σε ένα κλειστό ματς και να νικήσει τελικά σχετικά εύκολα την Nizhny (88-73) στο πρώτο ματς της σειράς.

Οι γηπεδούχοι είχαν έξι πόντους με διψήφιο αριθμό πόντων και σούταραν εξαιρετικά για δύο πόντους (27/38, 71%). Μάλιστα, πήραν 46 πόντους στο ζωγραφιστό.

Ο David Holston πρωταγωνίστησε για τους νικητές με 21 πόντους και 6 ασίστ, ο Alexandre Chassang τον ακολούθησε με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Kulvietis τέλειωσε το ματς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Brandon Brown είχε 19 πόντους και 6 ασίστ για την ηττημένη Nizhny.

Το Game 2 της σειράς θα διεξαχθεί στη Ρωσία στις 11 Μαρτίου.