04 Οκτωβρίου, 2020
17/10/2019
Game Report

Η ΑΕΚ έβγαλε την ποιότητά της στην πρεμιέρα - 1η αγωνιστική, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η AEK έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει σε 100άρα για τη σεζόν 2019-20 του Basketball Champions League, με το 102-82 επί της EB Pau-Lacq-Orthez στην πρεμιέρα του Ομίλου B και για τις δυο ομάδες.

Την ίδια στιγμή, η Hapoel Bank Yahav Jerusalem ήταν η μοναδική ομάδα που πήρε εκτός έδρας νίκη την Τετάρτη, παρά το γεγονός πως οι Lietkabelis και Polski Cukier Torun προκάλεσαν μεγάλη ανησυχία στους γηπεδούχους αντιπάλους τους.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά σε όσα έγιναν στα ματς της Τετάρτης:

Dinamo Sassari 79-78 Lietkabelis (Όμιλος A)

Ο Dyshawn Pierre σφράγισε μια εξαιρετική εμφάνιση, με δυο βολές 2.9" πριν το τέλος, που οδήγησαν την Sassari στην εντός έδρας νίκη με το δραματικό 79-78 επί της Lietkabelis.

Οι δύο ομάδες αντάλλασσαν χτυπήματα για 40 λεπτά και καμία δεν μπορούσε να απομακρυνθεί, αλλά η Lietkabelis φάνηκε να παίρνει το πάνω χέρι όταν ο Ken Brown έκλεψε και πάσαρε για το τρίποντο του Vytenis Lipkevicius που διαμόρφωσε το 78-77.

Η ιταλική ομάδα κάλεσε τάιμ άουτ και, όταν το παιχνίδι ξανάρχισε, πάσαρε την μπάλα στον καλύτερό της παίκτη. Ο Pierre κέρδισε φάουλ πριν πάει προς το καλάθι και έμεινε ψύχραιμος βάζοντας δύο βολές, πριν η Lietkabelis αστοχήσει στο τελευταίο σουτ της απελπισίας.

Ο Pierre ολοκλήρωσε το ματς με double double 24 πόντων και 12 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Dwayne Evans πρόσθεσε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για την Lietkabelis, ο Zeljko Sakic μέτρησε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

BAXI Manresa 85-81 Polski Cukier Torun (Όμιλος A)

Ο βετεράνος Ryan Toolson πέτυχε μερικά μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και επέτρεψε στην Manresa να επικρατήσει με 85-81 της Torun σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 21 αλλαγές στο προβάδισμα.

Με το σκορ ισόπαλο στους 75 πόντους και 1:35 να απομένει, ο Toolson έβαλε δύο διαδοχικά σουτ για τους γηπεδούχους και τους έδωσε προβάδισμα 4 πόντων.

Ο Αμερικανός σουτέρ πήγε στον πάγκο για να πάρει μία ανάσα, αλλά επέστρεψε 44" πριν από το τέλος και έβαλε τους τελευταίους έξι πόντους για την Manresa.

Οι Πολωνοί κέρδισαν την μάχη των ριμπάουντ με 41-34, αλλά πήρε λίγη βοήθεια από τον πάγκο της έχοντας 8 πόντους έναντι 53 της Manresa.

Ο Toolson ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο αρχηγός της Manresa Pere Tomas σημείωσε 16. Ο Πολωνός διεθνής Damian Kulig είχε 22 πόντους για την Torun.

Teksüt Bandirma 69-73 Hapoel Bank Yahav Jerusalem (Όμιλος B)

Η Hapoel αξιοποίησε την εξαιρετική τρίτη περίοδο, για να πάρει απόσταση κόντρα στην Bandirma και εν τέλει να φτάσει στη νίκη επί τουρκικού εδάφους με σκορ 73-69.

Ερχόμενος από τον πάγκο, ο J’Covan Brown έδειξε τον δρόμο στην Hapoel, πετυχαίνοντας 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ ο TaShawn Thomas έφτασε μία ανάσα από το double double και είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Omar Prewitt μέτρησε 19 πόντους και ο Sehmus Hazer πρόσθεσε 17 και 5 ριμπάουντ.

AEK 102-82 EB Pau-Lacq-Orthez (Όμιλος B)

Η αθηναϊκή ομάδα πέτυχε 100άρα για τρίτη φορά στην πλούσια ιστορία της στο Basketball Champions League, φτάνοντας στο τελικό 102-82 επί της EB Pau-Lacq-Orthez εντός έδρας.

Η AEK είχε 10/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε τον δρόμο, ώστε να τελειώσει το παιχνίδι με 23 ασίστ και 62% εντός πεδιάς.

Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν ουσιαστικά την διαφορά στην δεύτερη περίοδο, αφού το ημίχρονο έκλεισε με 53-32 υπέρ της AEK.

Ο Keith Langford πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή εμφάνιση και ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ με 27 πόντους και 11/13 σουτ. Ο Maciulis πρόσθεσε 17 πόντους, ενώ οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Howard Sant-Roos από 15 έκαστος. Ο Matt Mobley γέμισε τη στατιστική του με 25 πόντους και 4/7 τρίποντα παρά την ήττα.

ERA Nymburk 91-71 Brose Bamberg (Όμιλος B)

Η Nymburk βγήκε στο παρκέ πετώντας φωτές και κυριάρχησε μέχρι το φινάλε στο ματς με την Bamberg που είχε μόλις 24% στα δίποντα. Έτσι έφτασε στην επιβλητική επικράτηση με 91-71 για την πρεμιέρα του Ομίλου B.

Ο Bohacik ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, ο Deishuan Booker είχε 18 και ο Hayden Dalton έφτασε κοντά σε ένα double-double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Bamberg, ο Bryce Taylor ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 16 πόντους.

San Pablo Burgos 90-76 Telenet Giants Antwerp (Όμιλος B)

Η Burgos κάλυψε μια διαφορά 11 πόντων στο φινάλε του εντός έδρας αγώνα της με την Telenet Giants Antwerp και πέτυχε την παρθενική της νικη σε όμιλο του BCL με σκορ 90-76.

Με την Antwerp να προηγείται 57-46 στο μισά της τρίτης περιόδου, ο Earl Clark ευστόχησε από μέση απόσταση και ο Bruno Fitipaldo πρόσθεσε ένα τρίποντο σηματοδοτώντας την αντεπίθεση της Burgos, η οποία κατάφερε να προηγηθεί 69-66 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι Giants μείωσαν γρήγορα σε 72-70, αλλά ήταν αδύνατο να ανατρέψει την κατάσταση που είχε δημιουργήσει η Burgos - η βελγική ομάδα είχε μόλις 6/25 τρίποντα και επίσης έχασε 9 από τις 17 βολές που εκτέλεσε.

Ο ψηλός Goran Huskic ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους, ενώ ο Clark τέλειωσε το ματς με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο νεαρός Βέλγος διεθνής Vincent Kesteloot ήταν ο πρώτος σκόρερ της Antwerp με 16 πόντους.

Telekom Baskets Bonn 85-71 Casademont Zaragoza (Όμιλος D)

Η Bonn αξιοποίησε ένα επί μέρους 18-5, στο διάστημα μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου, για να κάμψει την αντίσταση της Zaragoza και να ξεκινήσει με νίκη εντός έδρας (85-71) την πορεία της στο φετινό BCL.

Ο Branden Frazier ξεχώρισε για την Bonn με 15 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Stephen Zimmerman είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την Zaragoza, ο Γερμανός διεθνής Robin Benzing πάλεψε με 17 πόντους.

JDA Dijon 87-68 Falco Szombathely (Όμιλος D)

Η Dijon δεν θέλησε να φανεί ευγενική οικοδέσποινα απέναντι στην πρωτάρα του Basketball Champions League, Falco, και τη νίκησε εύκολα με σκρο 87-68.

Σε κανένα σημείο του αγώνα η Falco δεν είχε... βενζίνη για να κυνηγήσει την ανατροπή και η Dijon έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 26 πόντους. Ο Sulaimon ολοκλήρωσε ως πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 9/11 σουτ, τη στιγμή που Richard Solomon άγγιξε το double-double με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Marko Filipovity και Juvonte Reddic είχαν από 22 πόντους για τους ηττημένους.