20 Σεπτεμβρίου, 2018
01 Ιανουαρίου, 2019
21/09/2018

1η Προκριματική Φάση, πρώτοι αγώνες - Σύνοψη

MIES (Basketball Champions League) - Η δράση για το Basketball Champions League ξεκίνησε επίσημα την Πέμπτη με τους πρώτους αγώνες της Προκριματικής Φάσης που περιλάμβανε αναμετρήσεις σε όλη την Ευρώπη.

Όπως θα περιμένατε, από την βραδιά δεν έλειπε το δράμα και αυτός μας άνοιξε την όρεξη για τους δεύτερους αγώνες τους Σαββάτου.

AEK Larnaca vs Telenet Giants Antwerp

Η Telenet Giants Antwerp πήρε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο κι έκτοτε δεν κοίταξε πίσω φτάνοντας στη νίκη με 83-74 επί της AEK Larnaca στο πρώτο παιχνίδι.

Σε ένα ματς που είχε 15 αλλαγές προβαδίσματος στο πρώτο ημίχρονο, η Antwerp κυριάρχησε στα ριμπάουντ με τον Jae'Sean Tate να έχει 10 με 21 πόντους και τον Paris Lee να προσθέτει 13.

Ο Tyrell Biggs είχε 19 πόντους με 7/11 σουτ και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ που είχε τέσσερις διψήφιους παίκτες.

Dinamo Tbilisi vs Άρης
Ο Άρης έφτασε να προηγείται ακόμη και με διαφορά 31 πόντων στο δρόμο για τη νίκη με 90-64 επί της Dinamo Tbilisi το απόγευμα της Πέμπτης στην Γεωργία.

Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Λευτέρη Μποχωρίδη με 18 πόντους και τον Boris Dallo με 12. Τέσσερις παίκτες είχαν από 9 πόντους για την Dinamo που έχει ελάχιστες ελπίδες για το δεύτερο παιχνίδι.

"Ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας για εμάς," είπε ο Βαγγέλης Αγγέλου, προπονητής του Άρη.

"Είχαμε 38 ημέρες προετοιμασίας. Σε αυτό το διάστημα, παίξαμε 7 φιλικά. Ξέρω ότι μπορούμε να τα πάμε καλύτερα. Όσον αφορά στην Dinamo, δεν είχε χρόνο να προετοιμαστεί. Σε όλο το ματς, υπήρχαν σκαμπανεβάσματα. Και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές. Νικήσαμε το ματς, αλλά δεν παίξαμε καλά."

Karhu Basket vs CSM CSU Oradea
Η Karhu Basket θα πάει στο δεύτερο ματς με αβαντάζ τριών πόντων ύστερα από τη νίκη με 87-84 επί της CSM CSU Oradea στην Φινλανδία.

Αν και ήταν πίσω στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Karhu πήρε τον έλεγχο και αντιμετώπισε την αντεπίθεση των Ρουμάνων στο τέλος.

Ο Rene Rougeau είχε 19 πόντους για την Karhu, ενώ ο Bojan Sarcevic μοίρασε 12 ασίστ. Ο Kristopher Richard ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους για την Oradea και ο Vaidas Kariniauskas τέλειωσε το ματς με 18.

Polski Cukier Torun vs Tsmoki-Minsk
Η Torun προστάτευσε την έδρα της με το 87-61 επί της Tsmoki-Minsk, έχοντας ως μπροστάρη τον Aaron Cel στην Πόλωνία.

Το εντυπωσιακό 29-4 της πρώτης περιόδου έβαλε τις βάσεις και οι γηπεδούχοι δεν χρειάστηκε να κοιτάξουν ποτέ πίσω βάζοντας τους εαυτούς τους σε εξαιρετική θέση εν όψει της ρεβάνς.

Ο Cel έχασε μόλις ένα σουτ και τέλειωσε το ματς με 27 πόντους, ενώ ο Rob Lowery μοίρασε 10 ασίστ και ο Cheikh Mbodj μέτρησε 16 πόντους.

Ο Ζήσης Σαρικόπουλος ξεχώρισε για την Minsk με 10 πόντους στα 14 λεπτά που αγωνίστηκε πριν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Norrkoping Dolphins vs Movistar Estudiantes
Η ισπανική Movistar Estudiantes πήρε μαζί της ένα αβαντάζ 12 πόντων μετά το 74-62 επί των Norrkoping Dolphins στον πρώτο αγώνα.

Η Norrkoping θα είναι απογοητευμένη με τον εαυτό της, αφού απώλεσε μία διαφορά 14 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Η Εstudiantes κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην τρίτη και τέταρτη περίοδο για να φτάσει στη νίκη.

Ο Victor Arteaga είχε 12 πόντους για την Estudiantes που είχε πέντε παίκτες της να γίνονται διψήφιοι, ενώ ο Mikael Lindquist μέτρησε 20 πόντους για τους Dolphins.

BC Siauliai vs Lukoil Levski
Η Lukoil Levski τέλειωσε το ματς με ένα σερί 14-2 για το τελικό 91-79 επί της BC Siauliai και έκλεψε το αβαντάζ έδρας στον πρώτο αγώνα.

Μέχρι εκείνο το σημείο, το ματς ήταν οριακό με 15 αλλαγές στο προβάδισμα. Ωστόσο, η Lukoil Levski εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της σημειώνοντας 28 πόντους από αυτά.

Οι Deyan Toshkov Ivanov και Bozhidar Avramov πρωταγωνίστησαν για τους νικητές με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που οι Karolis Lukosiunas και Ignas Vaitkus πέτυχαν από 14 πόντους για την BC Siauliai.

Z Mobile Prishtina vs Donar Groningen
Η Prishtina πήρε τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο για να φτάσει στη νίκη με 84-64 επί της Donar Groningen στην έδρα της.

Η ομάδα από το Κόσοβο βρήκε 28 πόντους στο ανοικτό γήπεδο και είχε για κορυφαίο τον A.J. Davis με 25 πόντους, 9/13 σουτ και 9 ριμπάουντ. Ο Demario Aquan Mayfield πρόσθεσε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Shane Hammink με 11 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Groningen.

Leicester Riders vs Bakken Bears
Οι Bakken Bears κατέστρεψαν τη γιορτή των Leicester Riders με τη νίκη με 90-77 στην Αγγλία το απόγευμα της Πέμπτης.

Οι Riders έγιναν η πρώτη βρετανική ομάδα που συμμετέχει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση τα τελευταία 12 χρόνια, αλλά δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι στους πρωταθλητές Δανίας. Ο Hayden Dalton ήταν πρώτος σκόρερ της Bakken με 17 πόντους, με τους Michel Diouf και Ryan Evans να προσθέτουν από 16 έκαστος.

Οι Riders είχαν κορυφαίο τον νεοαποκτηθέντα DeAndre Burnett με 24 πόντους.

Fribourg Olympic vs Avtodor Saratov
Όλα θα κριθούν στο δεύτερο ματς αυτού του ζευγαριού, αφού Fribourg Olympic και Avtodor Saratov ήρθαν ισόπαλες στο πρώτο παιχνίδι με 89-89.

Η Fribourg ξεκίνησε το ματς με εντυπωσιακό 20-4 πριν όμως οι φιλοξενούμενοι επιστρέψουν και οδηγήσουν το παιχνίδι σε δραματικό φινάλε.

Μία εντυπωσιακή εμφάνιση με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ του Babacar Toure και ακόμη 24 πόντοι του Dusan Mladjan οδήγησαν την Fribourg Olympic, ενώ ο Jackie Carmichael είχε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ από τους πέντε διψήφιους της Avtodor Saratov.

FC Porto vs Nizhny Novgorod
Ο Maxim Grigoryev έβαλε ένα σουτ 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι έδωσε στη φιλοξενούμενη Nizhny Novgorod τη νίκη με 86-85 επί της FC Porto στην Πορτογαλία.

Αυτό το καλάθι ολοκλήρωσε μία εμφάνιση με 20 πόντους για τον Grigoryev και ο Kendrick Perry είχε 21 για την Nizhny Novgorod, που έφτασε να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους.

Ο William Sheehey είχε 27 πόντους για την Porto.

Red October Cantu vs Szolnoki Olaj
H Red October Cantu άντεξε για το 69-68 επί της Szolnoki Olaji, που έχασε δύο ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό.

Η Cantu είχε διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, αλλά η Szolnoki Olaj ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε στον πόντο εν όψει της ρεβάνς.

Ο Frank Gaines σημείωσε 19 πόντους για την Cantu, ο Gerry Blakes ειχε 16, ενώ ο Ike Udanoh μέτρησε 9 πόντους με 12 ριμπάουντ. Ο David Vojvoda ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους για την Szolnoki Olaj.