09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
06/11/2018

Η Tenerife & η Murcia συνεχίζουν να ρολάρουν - Η σύνοψη της Τρίτης για την 5η αγωνιστική

MIES (Switzerland) - Ένας γεμάτος πίνακας με δράση εννέα αγώνων προσέφερε δράση, στο ξεκίνημα της 5ης αγωνιστικής το βράδυ της Τρίτης, με δύο ομάδες να συνεχίζουν το «καυτό» φετινό σερί τους.

Εδώ είναι η σύνοψη όλων όσων έγιναν:

Nizhny Novogorod vs Le Mans

Η Nizhny Novgorod πήρε τη δεύτερη νίκη της σεζόν με 85-71 κόντρα στη Le Mans.

Η πλευρά της Nizhny Novgorod, η οποία είναι γεμάτη ενέργεια, ξεπήδησε στο πρώτο δεκάλεπτο για το 20-12 και δεν έφυγε μέχρι το φινάλε του δρόμου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μέχρι και με 21 πόντους, καθώς σούταραν με 60% στο ματς.

Ο Christopher Czerapowicz και ο Ivan Strebkov οδήγησαν τη Nizhny με 15 πόντους ο καθένας, ενώ ο δεύτερος συμπλήρωσε και 9.

Ο Wilfried Yeguete και ο Demitrius Conger τελείωσαν με 13 ο καθένας Le Mans, η οποία δεν κατάφερε να πάρει τρεις νίκες στη σειρά.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 76.9 - το ποσοστό της Νίνζι σε σουτ μέσα από τη γραμμή του τρίποντου, το οποίο την οδήγησε σε μια απίστευτα αποτελεσματική εμφάνιση.

Ventspils vs MHP Riesen Ludwigsburg

Η Ventspils έκλεψε τη νίκη από τη MHP Riesen Ludwigsburg με 93-92, στην παράταση.

Καθώς έψαχνε για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, η Ludwigsburg φάνηκε ότι μπορεί να τα καταφέρει, αφού ο Lamont Da'Sean Jones με λέι απ της έδωσε ένα προβάδισμα πέντε πόντων με 30'' στο ρολόι, όμως η Ventspils είχε άλλες ιδέες.

Το τρίποντο του Rihards Lomazs με 7 δευτερόλεπτα να μένουν έστειλε το ματς στην παράταση και αφού ο Malcolm Hill έβαλε ένα δικό του τρίποντο για να βάλει την Ludwigsburg μπροστά στο φινάλε της παράτασης, ο Aaron Johnson έκανε λάθος, δίνοντας στους φιλοξενούμενους ένα τελευταία σουτ. Όμως, το fadeaway jumper του Jones ήταν κοντό.

Ο Maris Gulbis είχε 19 πόντους και οδήγησε την Ventspils, ο Jonathan Arledge είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Johnson είχε 13 assists και 17 points.

Ο Hill αστόχησε σε μόνο δύο σουτ στον δρόμο του για τους 19 πόντους, που έδωσε στην Ludwigsburg, η οποία έπεσε στο 0-5. Ο Adam Waleskowski συμπλήρωσε 15 και ο Jordon Crawford είχε ένα παιχνίδι με double-double, μετρώντας 10 πόντους και 11 ασίστ.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 13 - Το σύνολο των ασίστ του Aaron Johnson είναι το δεύτερο υψηλότερο στο Basketball Champions League αυτής της σεζόν.

Anwil vs UCAM Murcia

UCAM Η Μούρθια πήρε μία σημαντική 87-68 νίκη εκτός έδρας επί της Anwil στην Πολωνία, η οποία την κράτησε αήττητη στο 5-0 του Baksetball Champions League.

Ο Charlon Kloof τελείωσε με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 κλεψίματα, όντας ο ηγέτης της Murcia, μαζί με ένα buzzer beater τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου που άλλαξε το μομέντουμ, καθώς η Murcia ξέφυγε για τα καλά στην τέταρτη περίοδο.

Ο Sadiel Rojas συμπλήρωσε 15, ο Milton Doyle τελείωσε με 14 και ο Damjan Rudez είχε season-high με 10 ερχόμενος από τον πάγκο.

Ο Chase Simon και ο Michal Michalak ξεχώρισαν από την Anwil με 19 πόντους ο καθένας, με τον Kamil Laczynski να μοιράζει 10 ασίστ. Η Anwil ήταν κοντά στο σκορ σε τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα, έπεσε στο 2-3 μετά την ήττα.

Αξιοσημείωτος αριθμός: +11 - η διαφορά στα ριμπάουντ, καθώς η Murcia πήρε τη μάχη στη ρακέτα.

Lietkabelis vs JDA Dijon

Η Lietkabelis ξέφυγε στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη 78-62 νίκη επί της JDA Dijon, η οποία υπέστη την τέταρτη σερί ήττα της.

Ο Simas Jasaitis είχε 8 πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και έδωσε τη σπίθα στην Lietkabelis, τελειώνοντας με 16 πόντους και 6/7 σουτ.

Ο Jamar Wilson συμπλήρωσε 12 πόντους και οι Saulius Kulvietis - Dominik Mavra τελείωσαν με 11 πόντους ο καθένας, καθώς η Lietkabelis βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-3.

Ο Gavin Ware είχε 13 και ο Ryan Pearson είχε 12 για την Dijon, που έπεσε στο 1-4.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 28 - το νούμερο των πόντων που έβαλε η Lietkabelis στην τέταρτη περίοδο για να «κλειδώσει» τη νίκη.

Opava vs PAOK

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη δεύτερη σερί νίκη του, 94-69, ύστερα από μία τρίποντη μάχη με την Opava.

Η Opava ξεκίνησε με 8/8 έξω από το τρίποντο στην πρώτη περίοδο για να πάρει το αρχικό προβάδισμα, όμως στη συνέχεια δεν είχε τα ίδια ποσοστά, καθώς ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να βρει ρυθμό. Οι Έλληνες τελείωσαν με 16 τρίποντα σε 30 προσπάθειες στον δρόμο τους προς μια άνετη νίκη.

Ο Phil Goss είχε 18 πόντους οδηγώντας τον ΠΑΟΚ και ο Γιάννης Αθηναίου είχε 17 πόντους και 5 ασίστ από τον πάγκο, ενώ ο Yanick Moreira είχε 15 πόντους σε 15 λεπτά.

Η Opava είχε 14 από τον Jakub Sirina και 13 από τον Radim Klecka, όμως η τσεχική ομάδα υπέστη την τέταρτη σερί ήττα της στο Basketball Champions League.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 28 - το συνολικό νούμερο από τρίποντα που έβαλαν και οι δύο ομάδες μαζί, καθώς αμφότερες έδειξαν εντυπωσιακά στοιχεία στο σουτ.

Telekom Baskets Bonn vs Umana Reyer Venezia

Ο Austin Daye κουβάλησε την Umana Reyer Venezia σε μία νίκη με 94-84 εκτός έδρας με αντίπαλο την Telekom Baskets Bonn.

Ο Daye τελείωσε με τους 9 από τους 21 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και έφτασε σε πολλές μεγάλες φάσεις, καθώς η Venezia κράτησε τη Bonn στην κούρσα που είδαμε, όταν εκείνη πάλεψε ενώ ήταν με 14 πίσω.

Ο Gasper Vidmar προσέθεσε 18 πόντους, ο Michael Bramos 16 και ο Stefano Tonut τελείωσε με 11 πόντους και 6 ασίστ, ερχόμενος από τον πάγκο.

Ο Josh Mayo σκόραρε 26 μαζί με 6 ασίστ για την ηττημένη Bonn, με τον Charles Jackson να μετράει 14.

Η Venezia βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-1 στο Basketball Champions League και στο 9-1 σε όλες τις διοργανώσεις αυτή τη σεζόν, ενώ η Bonn υποχώρησε στο 2-3.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 9 - Η επίδοση του Austin Daye στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν εκείνος βγήκε μπροστά όποτε τον χρειαζόταν η Venezia.

Telenet Giants Antwerp vs Brose Bamberg

Η Brose Bamberg πήρε μία 86-75 νίκη εκτός έδρας επί της Telenet Giants Antwerp για να σκαρφαλώσει πάνω από το .500 στο 3-2 της κορυφής του Ομίλου Γ'.

Ο Stevan Jelovac είχε 9/15 στο παρκέ με 30 πόντους σε 30 λεπτά, μαζί με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης ολοκλήρωσε το ματς με 13, μαζί με ένα τεράστιο τρίποντο και δύο βολές, που «πάγωσαν» το παιχνίδι στο τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ο Ismael Bako έκανε μία προσπάθεια 25 πόντων, η οποία δεν ήταν αρκετά για την Antwerp, όπως δεν ήταν ούτε και η 16ποντη προσπάθεια του Paris Lee, ο οποίος έκανε double-double, αφού είχε και 11 ασίστ. Η ομάδα έπεσε στο 2-3.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 30 - ο αριθμός πόντων που πέτυχε η Bamberg στην πρώτη περίοδο, για να πάρει ένα επιβλητικό προβάδισμα 15 πόντων.

Nanterre 92 vs Fribourg Olympic

Η Nanterre κράτησε και πήρε τη
96-87 νίκη επί της Fribourg Olympic, για να βελτιώσει το ρεκόρ της στο 2-3.

Η Nanterre μέτρησε 16 τρίποντα, 12 εκ των οποίων ήρθαν στο δεύτερο μέρος, όταν χρησιμοποίησε ένα 9-2 σερί στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο για να ανακτήσει το προβάδισμα, το οποίο δεν άφησε μέχρι το φινάλε.

Ο Julian Gamble ήταν ο μαέστρος της Nanterre, δίνοντας 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Hugo Invernizzi και τον Haukur Palsson να βάζουν άλλους 17 πόντους ο καθένας.

Ο Babacar Toure συνέχισε τις ατομικές, κυρίαρχες εμφανίσεις, έχοντας 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Dusan Mladjan συμπλήρωσε 17, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τη Fribourg, που έπεσε στο 1-4.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 16 - ο αριθμός των τρίποντων που έβαλε η Nanterre, καθώς τελείωσε με 50% πίσω από τη γραμμή.

Iberostar Tenerife vs UNET Holon

Η Iberostar Tenerife ήταν κυρίαρχη και στις δύο πλευρές του παρκέ για να φτάσει στη νίκη με 84-52 κόντρα στην UNET Holon, μένοντας αήττητοι στο 5-0.

Η Holon μετρούσε σχεδόν 90 πόντους ανά ματς ερχόμενη σε αυτή την αναμέτρηση, αλλά η Tenerife είχε άλλες ιδέες, αφού δεν της επέτρεψε να ξεπεράσει τους 15 πόντους ανά δεκάλεπτο.

Πρόκειται για άλλη μία ισορροπημένη ομαδική προσπάθεια της Tenerife, που είδε τον Javier Beiran να την οδηγεί με 16 πόντους, τον Colton Iverson να έχει 12 πόντους και τον Sebastian Saiz να τελειώνει με double-double 10 πόντων, 10 ριμπάουντ.

Ο Darion Atkins ηγήθηκε της Holon με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, καθώς η ομάδα του υποχώρησε στο 3-2.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 25 - οι πρώτοι πασέρ της λίγκας, οι παίκτες της Tenerife, τελείωσαν το ματς με 25 ασίστ, την ώρα που συνέχισαν να παίζει ο ένας για τον άλλον και όχι για τον εαυτό του.