05 Μαΐου, 2019
06/02/2019
Game Report

Οι Nizhny, Le Mans και Nanterre προκρίθηκαν - 14η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η προτελευταία ημέρα της 2018-19 Basketball Champions League Regular Season ολοκληρώθηκε με την Τρίτη με τις Nizhny Novgorod, Le Mans, και Nanterre 92 να κλείνουν τη θέση τους στο Round of 16.

Ακολουθεί η σύνοψη της δράσης:

MHP Riesen Ludwigsburg v Nizhny Novgorod

Η Nizhny Novgorod είχε τον έλεγχο στον δρόμο για μια νίκη με σκορ 85-59 απέναντι στην MHP Riesen Ludwigsburg, κλειδώνοντας έτσι τη θέση για τα Play-Offs, ύστερα και από τον συνδυασμό των άλλων αποτελεσμάτων.

Η Nizhny κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έβαλε 31 πόντους και πήρε ένα επιβλητικό προβάδισμα, που δεν μπορούσε να χάσει στη συνέχεια.

Ο Vladimir Dragicevic είχε 24 πόντους και 10/16 σουτ για να ξεχωρίσει για την Nizhny, ο Ian Hummer συμπλήρωσε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Artem Komolov έβαλε άλλους 17.

Ο Marcos Knight είχε 20 πόντους για την Ludwigsburg, ο Kelan Martin τελείωσε με 17 και ο Owen Klassen είχε 11.

Αξιοσημείωτος αριθμός:  47.6 - το ποσοστό της Nizhny πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, καθώς σούταρε μέτρησε 10/21.

Ventspils v Sidigas Avellino

Η Ventspils έριξε κάτω την Sidigas Avellino με σκορ 106-102 στην παράταση, σε ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε και τελείωσε τη σεζόν των Ιταλών.

Το τρίποντο του Ojars Silins, που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη, δεν μπήκε, αφού η μπάλα γύρισε μέσα στο καλάθι και βγήκε εκτός και οι Ιταλοί βγήκαν μαζί της εκτός Play-Offs σε μια τριπλή ισοβαθμία με την Le Mans και την Nizhny Novgorod στο 7-7.

Ο Rihards Lomazs είχε 27 πόντους με 9/14 σουτ για ξεχωρίσει για λογαριασμό της Ventspils, ο Maris Gulbis και ο Ingus Jakovics συμπλήρωσαν από 16 ο καθένας, αλλά ο Aaron Johnson έκλεψε την παράσταση, καθώς τελείωσε με 13 πόντους και 11 ασίστ. Πλέον, είναι ο κάτοχος του ρεκόρ των περισσότερων ασίστ σε έναν αγώνα της regular season του Basketball Champions League.

Ο Caleb Green έκανε τη δική του έκρηξη με 39 πόντους και 11 ριμπάουντ, σημειώνοντας double-double και Kiefer Sykes προσέθεσε 29 πόντους και 8 ασίστ. Όμως, δεν ήταν αρκετοί για την Avellino.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 208 - οι πόντοι και των δύο ομάδων μαζί, στο παιχνίδι με τη δεύτερη μεγαλύτερη συγκομιδή στο Basketball Champions League αυτής της σεζόν.

Le Mans v Anwil

Η Le Mans κλείδωσε τη θέση της στο Round of 16 με μια νίκη στην παράταση με σκορ 88-79 επί της Anwil.

Ο Antoine Eito έβαλε ένα δύσκολο τρίποντο χωρίς ισορροπία για να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 12-3 για να πάρουν μια σπουδαία νίκη.

Ο Valentin Bigote είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την Le Mans, ο Eito είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Michael Thompson τελείωσε με 14 πόντους και 6 ασίστ από την μεριά του.

Ο πρώτος σκόρερ του ματς, Aaron Broussard (24 πόντοι), δεν αρκούσε στην Anwil, με τον Michal Michalak να συμπληρώνει 14 και τον Josip Sobin να έχει 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 2:50 - το συνολικό χρονικό διάστημα κατά το οποίο η Anwil δεν μπόρεσε να βρει σκορ στο φινάλε του ματς, επιτρέποντας στην Le Mans να πάρει την πρόκριση.

UCAM Murcia v Banvit

Η UCAM Murcia βρήκε τον δρόμο και επικράτησε με σκορ 86-71 της Banvit, τελειώνοντας τη regular season στο 13-1, εν μέσω ενός σερί οκτώ νικών.

Με την νίκη αυτή η ισπανική ομάδα έχει η δεύτερη ομάδα στην ιστορία της Basketball Champions League Regular Season που προκρίνεται στην επόμενη φάση με μόλις μία ήττα, καθώς κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, φτάνοντας να προηγείται μέχρι και με 23 πόντους.

Ο Askia Booker είχε 20 πόντους σε μόλις 17 λεπτά για την Murcia, ο Ovie Soko είχε 13 και ο Milton Doyle τους ακολούθησε με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11.

Οι 17 πόντοι του Jordan Morgan ξεχώρισαν για την Banvit, ενώ DJ Shelton τελείωσε με 16.

Αξιοσημείωτος αριθμός:  54.8 - το ποσοστό των εντός πεδιάς της Murcia, μαζί με το 50% στα τρίποντα (12/24).

ΠΑΟΚ v Iberostar Tenerife

Η Iberostar Tenerife εκτέλεσε το πλάνο της όταν έπρεπε για να πάρει την νίκη με σκορ 85-77 επί του ΠΑΟΚ και να τελειώσει τη regular season με ρεκόρ 12-2.

Ο Ferran Bassas είχε 5 πόντους, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο στα τελευταία τρία λεπτά, για να εξασφαλίσει την νίκη στην Tenerife, η οποία τελείωσε στην κορυφή του Β' Ομίλου.

Ο Colton Iverson είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ σε μόλις 19 λεπτά, για να δώσει το προβάδισμα στην Tenerife, με τους Nicolas Brussino και Sebastian Saiz να μετρούν από 11 ο καθένας. Ο Bassas τελείωσε με 7 πόντους και 7 ασίστ.

Για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρίσκεται επίσης στα Play-Offs με ρεκόρ 8-6, ο William Hatcher είχε 20 πόντους και 6 ασίστ, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να βάζει 15 πόντους, όντας ο μοναδικός που τον ακολούθησε σε διψήφιους αριθμούς.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 28 - η Tenerife είχε και πάλι το στυλ της και παρέδωσε ένα σεμινάριο πάσας, στον δρόμο της για τις 28 ασίστ, που μοίρασε στην αναμέτρηση.

Umana Reyer Venezia v Fribourg Olympic

Η Umana Reyer Venezia έκανε τη δουλειά της με σκορ 72-62 στην νίκη της επί της Fribourg Olympic, η οποία ήταν η 10η επικράτησή της στη σεζόν.

Η Venezia κυριάρχησε από νωρίς, φτάνοντας μέχρι και τους 23 πόντους προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, προτού οι πρωταθλητές Ελβετίας παλέψουν, για να μειώσουν στους πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Όμως, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο.

Ο Stefano Tonut σκόραρε 17 πόντους για τη Venezia, ο Deron Washington είχε 12, ενώ ο Tomas Kyzlink και ο Austin Daye συμπλήρωσαν από 9 ο καθένας.

Ο Justin Roberson και ο Andre Williamson οδήγησαν τη Fribourg με 17 και 10 πόντους αντιστοίχως, με την ομάδα τους να τελειώνει με ρεκόρ 3-11.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 58.3 - το ποσοστό της Venezia πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, με την ιταλική ομάδα να παίρνει την νίκη παρά το γεγονός πως υστερούσε σε διαφορετικές στατιστικές κατηγορίες.

Opava v Telekom Baskets Bonn

Η Opava πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν, ύστερα από μια μάχη, με σκορ 73-71 απέναντι στην Telekom Baskets Bonn.

Με το σκορ ισόπαλο στους 71 και επτά δευτερόλεπτα να μένουν, ο Rostislav Dragoun πήρε ένα αντιαθλητικό φάουλ από τον Nate Linhart και έβαλε τις δύο βολές, για να δώσει το πλεονέκτημα και την νίκη στην Opava.

Ο Vaclav Bujnoch είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ για την Opava, με τον Radovan Kouril να τον ακολουθεί με 15 πόντους, αλλά και 9 ασίστ.

Ο Bojan Subotic είχε double-double για την Bonn με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Jarelle Reischel μέτρησε 12 και ο James Webb III τελείωσε με 11.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 53.5 - η Opava σούταρε με το απογοητευτικό 53,5% από τη γραμμή των βολών (8/15), πριν ο Dragoun βάλει το ζευγάρι των βολών που είχε σημασία.

UNET Holon v Nanterre 92

Η Nanterre 92 επιβλήθηκε εκτός έδρας της UNET Holon και έγραψε μια νίκη με σκορ 74-62, μέσω της οποίας εξασφάλισε τη θέση της στα Play-Offs.

Η Nanterre είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, για να χτίσει ένα μαξιλαράκι 13 πόντων και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το φινάλε.

Ο Julian Gamble είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ για την Nanterre, ο Dominic Waters σκόραρε 14 μαζί με 7 ασίστ, ο Lahaou Konate είχε 12 και 9 ριμπάουντ και ο Haukur Palsson επίσης 12 δικούς του πόντους.

Ο Corey Walden είχε 16 για τη Holon και ο TJ Cline σημείωσε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Όμως, το ρεκόρ 7-7 δεν αρκούσε στη Holon για να προκριθεί.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 159 - ο συνολικός αριθμός τριπόντων που έβαλε η Nanterre 92 στη regular season, στη δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση για μια ομάδα στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League.