Ο Haynes ήταν ο ήρωας, με τη Venezia να γκρεμίζει την Tenerife - 11η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η 11η αγωνιστική έφερε επτά παιχνίδια, με την εικόνα των Play-Off του Basketball Champions League να ξεδιαλύνει.

Η Umana Reyer Venezia με την μεγάλη εμφάνιση του MarQuez Haynes έριξε κάτω την Iberostar Tenerife στο παιχνίδι της βραδιάς. Δείτε περισσότερα για τη δράση της βραδιάς στη σύνοψή μας:

Ventspils vs Le Mans

Η Ventspils διατήρησε τις λίγες ελπίδες της για την πρόκριση στα Play-Offs νικώντας με σκορ 88-77 την Le Mans.

Με διαδοχικά τρίποντα του Maris Gulbis η Ventspils πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, 82-77 με 1:12 να μένει. Μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη, αφού είχαν ένα σερί 12-1.

Ο Gulbis τελείωσε με 20 πόντους, ο Rihards Lomazs είχε 18 πόντους, ενώ ο Ousmane Drame ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 και 9 ριμπάουντ, έχοντας 7/7 σουτ.

Ο Richard Hendrix είχε 19 πόντους για την Le Mans, με τον Michael Thompson και τον Cameron Clark να προσθέτουν από 18 ο καθένας, οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί.

Και οι δύο ομάδες έχουν τώρα 4-7 στον Α' Όμιλο.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 59.6 - το ποσοστό των εντός πεδιάς της Ventspils, η οποία είχε το εντυπωσιακό 31/52.

Besiktas Sompo Japan vs Προμηθέας Πάτρας

Η Besiktas Sompo Japan παρέδωσε ένα σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο, στη νίκη της με σκορ 96-74 επί του Προμηθέα Πάτρας.

Η Besiktas έβαλε 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πήρε... φωτιά πίσω από τη γραμμή, τελειώμνονταε με 16/29 τρίποντα, με ηγέτη τον Phil Pressey, ο οποίος είχε 17 πόντους και 5/7 σουτ πίσω από τα 6,75μ. σε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις του στη σεζόν. Οι γηπεδούχοι έχουν νικήσει τώρα σε πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια τους στο Basketball Champions League και έχουν ρεκόρ 6-5 την τρέχουσα σεζόν.

Ο Ivan Buva είχε μερικά καθοριστικά καλάθια με 14 πόντους σε 21 λεπτά, ο Jason Rich μέτρησε 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Robin Benzing έκανε σπουδαία δουλειά στο δεύτερο μέρος με 12 πόντους.

Ο Terell Parks ξεχώρισε από τον Προμηθέα με 11 πόντους, αλλά ο Rion Brown και ο Langston Hall πήραν περιορισμένο χρόνο συμμετοχής και δεν βοήθησαν.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 16 - το σύνολο των τριπόντων που έβαλε η Besiktas, η οποία σούταρε με 55,1% πίσω από τη γραμμή.

Telekom Baskets Bonn vs Fribourg Olympic

Η Fribourg Olympic αποτελείωσε την Telekom Baskets Bonn με σκορ 70-63 σε μια νίκη - έκπληξη, την τρίτη της στη σεζόν.

Έχοντας βρεθεί πίσω μέχρι και με 14 πόντους στο πρώτο μέρος, η Bonn κατάφερε στην επανάληψη να επιστρέψει στον αγώνα, βάζοντας στο τρίτο δεκάλεπτο όσους είχε βάλει στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, οι 11 πόντοι στο τέταρτο δεκάλεπτο της έδιωξαν τις ελπίδες, με την ομάδα να πέφτει στο 4-7 με τις πιθανότητές της για τα Play-Offs να τελειώνουν.

Ο Babacar Toure είχε double-double με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Andre Williamson σημείωσε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ως ο μόνος άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων για τη Fribourg, που βρίσκεται τώρα στο 3-8.

Οι 18 πόντοι του Joshua Mayo ξεχώρισαν για την Bonn, με τους 12 του Martin Breunig και τους 10 του Anthony DiLeo να τον ακολουθούν. Όμως, η ομάδα υποχώρησε στο 4-7.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 16 - οι αναπάντητοι πόντοι της Fribourg, στο σερί με το οποίο ξέφυγε, για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem vs Montakit Fuenlabrada

Η Jerusalem ξεκαθάρισε το στάτους της στην κορυφή του Γ' ομίλου, με μια νίκη με σκορ 91-77 επί της Montakit Fuenlabrada.

Η Jerusalem χρησιμοποίησε την εμφάνιση του κυρίαρχου Amar'e Stoudemire, ο οποίος είχε double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, για να προηγηθεί μέχρι και με 20 πόντους, στον δρόμο της για το 9-2 και την κορυφή του ομίλου. Η Fuenlabrada γνώρισε την όγδοη σερί ήττα μετά το 3-0 στην αρχή της σεζόν.

Ο Chris Johnson σκόραρε 15 πόντους, ο TaShawn Thomas είχε 13 και ο Da'Sean Butler 11 για τη Hapoel, με τον J'Covan Brown και τον Tamir Blatt να προσθέτουν 9 και 7 ασίστ αντιστοίχως .

Για τη Fuenlabrada, ο Josh Akognon έβαλε 26, με τον Viacheslav Kravtsov να προσθέτει 12.

Αξιοσημείωτος αριθμός: +20 - η διαφορά στα ριμπάουντ, καθώς η Jerusalem ήταν κυρίαρχη στη ρακέτα με 47-27, μαζί με 14 επιθετικά ριμπάουντ.

Telenet Giants Antwerp vs CEZ Nymburk

Η Telenet Giants Antwerp κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο για να είναι σίγουρη πως θα νικήσει με σκορ 85-72 τη CEZ Nymburk και θα της τελειώσει τις ελπίδες για τα Play-Offs.

Η Antwerp είχε επιμέρους σκορ 26-7 στην τέταρτη περίοδο, αφού έσφιξε πολύ στην άμυνα και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-5.

Με 15 πόντους έκαστος, ο Ismael Bako και ο Tyler Kalinoski ξεχώρισαν μεταξύ πέντε παικτών με διψήφιο αριθμό πόντωνς για την Antwerp, με τον Paris Lee να έχει 13 πόντους και 8 ασίστ.

Η Nymburk έπεσε στο 3-8. Ο Jaromir Bohacik είχε 13 από τους 18 πόντους του στην πρώτη περίοδο και ο Eugene Lawrence τον ακολούθησε στα διψήφια νούμερα με12.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 24 - οι πόντοι που έβαλε η Antwerp από τα 16 λάθη της Nymburk.

Iberostar Tenerife vs Umana Reyer Venezia

Η Umana Reyer Venezia έφυγε με νίκη με σκορ 80-78 από την έδρα της Iberostar Tenerife στη μάχη για την κορυφή του Β' Ομίλου.

Ο MarQuez Haynes έβαλε ένα δύσκολο καλάθι με διείσδυση με το αριστερό και πήρε και το φάουλ με 15'' να μένουν, για να δώσει στους φιλοξενούμενους ένα μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων. Από εκεί και μετά η ομάδα του κράτησε το προβάδισμα για να σκαρφαλώσει στο 8-3 της βαθμολογίας και να υποχρεώσει την Tenerife στη δεύτερη ήττα της σεζόν. Η ισπανική ομάδα έχει τώρα ρεκόρ 9-2 και βρίσκεται στην κορυφή του γκρουπ.

Ο Haynes ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους, οδηγώντας τη Venezia, ο Mike Bramos έβαλε δύο σημαντικά τρίποντα στο φινάλε για να φτάσει τους 14 πόντους και ο Austin Daye προσέθεσε 14 δικούς του.

Οι 16 πόντοι και τα 8 ριμπάουντ του Tim Abromaitis έκαναν τη διαφορά για την Tenerife, με τον Sebastian Saiz και τον Colton Iverson να βάζουν από 10 ακόμα.

Αξιοσημείωτος αριθμός:  59 - το ποσοστό της Tenerife στις βολές, αφού η ισπανική ομάδα είχε 13/22, με τη Venezia να είναι ακόμα χειρότερη με 13/25 (52%).

SIG Strasbourg vs Neptunas Klaipeda

Η Neptunas Klaipeda ύστερα από μια κακή αρχή πρόλαβε να «αναρρώσει» και να νικήσει με σκορ 90-80 τη SIG Strasbourg, για να κρατήσει τις ελπίδες της για τα Play-Offs ζωντανές. Από την άλλη, εκείνες της Strasbourg τέθηκαν σε κίνδυνοy.

Ενώ ήταν πίσω με 27-16 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Neptunas γύρισε την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισε το ματς πριν από το ημίχρονο, πριν χρησιμοποιήσει ένα σερί 11-2 στα τελευταία πέντε λεπτά, για να πάρει τον έλεγχοT.

Ο Lorenzo Williams έκανε ρεκόρ στη σεζόν με 16 πόντους για την Neptunas, ο Kyle Weaver είχε 14, με τον Laimonas Kisielius και τον Jerai Grant να προσθέτουν 13 και 11 αντίστοιχα.

Ο Florent Pietrus είχε 17 πόντους και 6 ασίστ για να ξεχωρίσει για τη Strasbourg, ο Ali Traoré έβαλε 13 και ο Mike Green μέτρησε 12 και 7 ασίστ.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 29 - ο αριθμός των πόντων της Neptunas ύστερα από τα 17 λάθη της Strasbourg.