Συνεχίζει αήττητη η Bologna, ξέσπασε ο Feldeine - Η σύνοψη της Τετάρτης για την 5η αγωνιστική

MIES (Ελβετία) - Η 5η αγωνιστική ολοκληρώθηκε την Τετάρτη με τρεις ομάδες να παραμένουν αήττητες και έναν να κάνει μία θεαματική επιθετική «έκρηξη».

Συνεχίστε την ανάγνωση για να δείτε τι έγινε, ενώ μπορείτε να βρείτε τη σύνοψη της Τρίτης εδώ.

Besiktas Sompo Japan vs Segafredo Virtus Bologna

Η Segafredo Virtus Bologna συνέχισε το αήττητο σερί της από το ξεκίνημα και ανέβηκε στο 5-0 μετά τη νίκη με 94-90 εκτός έδρας απέναντι στην Besiktas Sompo Japan.

Η Bologna ήταν σε θέση οδηγού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και η Besiktas έμεινε σε κοντινή απόσταση. Όμως, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον αυτοέλεγχό τους στο τέλος και έφυγαν με την νίκη.

Ο Tony Taylor είχε 21 πόντους, ο Pietro Aradori έβαλε άλλους 16 πόντους και ο Brian Qvale με τον Kevin Punter τελείωσαν με 15 ο καθένας, με τον πρώτο να προσθέτει 9 ριμπάουντ.

Ο Kevin Taylor της Besiktas είχε 22 πόντους και 7 ασίστ και ήταν ο πρώτος μεταξύ των πέντε παικτών που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Όμως, αυτό δεν στάθηκε αρκετό, καθώς η ομάδα υποχώρησε στο 1-4 με αυτή την ήττα.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 53.6 - το συνολικό ποσοστό και των δύο ομάδων στα σουτ τους εντός πεδιάς. Και οι δύο έσπασαν το φράγμα των 90 πόντων.

AEK vs Montakit Fuenlabrada

Η περσινή πρωταθλήτρια ΑΕΚ Defending champions AEK «αποτελείωσε» την Fuenlabrada με 78-71 για να ανέβει στο 4-1 στον Όμιλο Γ'.

Αφού η Fuenlabrada πήρε για μια στιγμή το προβάδισμα στα μισά της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα με ένα 12-0 σερί. Τη σπίθα άναψε ο Malcolm Griffin με τον Vince Hunter και η ομάδα πήρε τον έλεγχο μέχρι το τέλος του δρόμου.

Ο Hunter είχε 11/16 και 24 πόντους σε 28 λεπτά, ενώ ο Howard Sant-Roos ήταν ο μόνος άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας 10 πόντους για τους γηπεδούχους.

Ο Ian O'Leary ήρθε από τον πάγκο και έκανε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Francisco Cruz είχε 12 πόντους, όμως η ισπανική ομάδα έπεσε στο 3-2.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 32 - ο αριθμός των πόντων που σημείωσε η ΑΕΚ ύστερα από λάθη, αφού έκανε 11 κλεψίματα στο ματς.

Petrol Olimpija vs Neptunas Klaipeda

Η Neptunas Klaipeda πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της με 97-88 απέναντι στην Petrol Olimpija.

Η λιθουανική ομάδα είχε το προβάδισμα σχεδόν από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος και έφτασε να προηγείται μέχρι και με +18, μέχρι να φτάσει στη νίκη, που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-2.

Ο Jerai Grant κάρφωσε μέχρι τους 16 πόντους και τα 9 ριμπάουντ, ο Tomas Delininkaitis είχε 6/9 για να φτάσει τους 20 πόντους σε μόλις 15 λεπτά, ενώ ο 20χρονος Gytis Masiulis είχε 16.

Η Olimpija πήρε 22 πόντους από τον Miha Lapornik και 16 από τον Blaz Mesicek, όμως οι πρωταθλητές Σλοβενίας έπεσαν στο 1-4.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 67 - ο αριθμός των πόντων που πήρε η Olimpija από τον πάγκο της, οι οποίοι, όμως, δεν ήταν αρκετοί.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem vs CEZ Nymburk

Ο James Feldeine ξέσπασε και οδήγησε τη Hapoel Bank Yahav Jerusalem στο πέρασμα επί της CEZ Nymburk 88-64.

Ο Feldeine τελείωσε με ρεκόρ στη φετινή σεζόν του Basketball Champions League με 35 πόντους, μαζί με 9 τρίποντα, σε μια ασταμάτητη εμφάνιση.

Ο Feldeine άρχισε με 5/5 έξω από τη γραμμή του τριπόντου στην πρώτη περίοδο, βάζοντας 17 πόντους, για το προβάδισμα της Hapoel, που δεν άλλαξε.

Ο Amar'e Stoudemire συνέχισε την πρόσφατη φόρμα του έχοντας 13 πόντους σε 20 λεπτά και ο TaShawn Thomas τελείωσε με 12 points, καθώς η Hapoel βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-1 και έφτασε στην κορυφή του Γ' Ομίλου.

Ο Jaromir Bohacik είχε 16 και ο Alex Davis 14 για τη CEZ Nymburk, που υπέπεσε στο 1-4 και τον πάτο της βαθμολογία του ομίλου.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 9 - το νούμερο των εύστοχων τριπόντων του James Feldeine. Ήταν ένα λιγότερο τρίποντο από το ρεκόρ του Jimmy Baron στη διοργάνωση του Basketball Champion League.

medi Bayreuth vs Filou Oostende

Η medi Bayreuth μάζεψε την πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League this season με 87-71 επί της Filou Oostende.

Η Bayreuth ήταν μπροστά μόλις με ένα πόντο στο ημίχρονο, αλλά κυριάρχησε στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, για να δώσει τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών της.

Ο David Stockton είχε 20 πόντους με 6/9 και ξεχώρισε από τη γερμανική πλευρά, ο Hassan Martin ολοκλήρωσε το ματς με 15 και ο De'Mon Brooks είχε ένα double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Chase Fieler σκόραρε 14 και ο TJ Williams 13 για την Oostende, που έχασε σε back to back αγώνες στο Basketball Champions League και έχει ρεκόρ 1-4 στον Όμιλο Δ'.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 7 - η Bayreuth πρόσεξε τις κατοχές της και την μπάλα, κάνοντας μόλις επτά λάθη.

Sidigas Avellino vs Banvit

Η Sidigas Avellino επέζησε με 99-95 και πήρε τη νίκη επί της Banvit για στο 4-1 και τη δεύτερη θέση του Α' Ομίλου.

Η Avellino παρέμεινε ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών στα τελευταία λεπτά, καθώς η Banvit έκανε μια προσπάθεια να μαζέψει τη διαφορά και να πάρει τη νίκη στο φινάλε, αλλά δυσκολεύτηκε στις βολές και είχε 12/22, μην κρατώντας τη δική της ψυχραιμία. Επίσης, πήρε δύο τεχνικές ποινές στην τελευταία περίοδο.

Ο Caleb Green είχε 4/4 από τη γραμμή στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα του αγώνα, φτάνοντας στους 23 πόντους στη βραδιά, μαζί με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την Avellino.

Ο Demetris Nichols τελείωσε με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Norris Cole είχε 10 ασίστ, μαζί με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Alex Perez ξεχώρισε από την Banvit με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά ο 19χρονος Ragip Atar συμπλήρωσε εντυπωσιακά 17 πόντους σε 16 λεπτά, έχοντας χάσει μόνο δύο σουτ για την τουρκική ομάδα.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 32 - το νούμερο των βολών που ευστόχησε η Avellino, μαζί με τις πολύ σημαντικές που σημείωσε στο φινάλε, για να φτάσει στη νίκη.

SIG Strasbourg vs Promitheas Patras

Η SIG Strasbourg προστάτεψε την έδρα της νικώντας με 83-78 τον Προμηθέα Πάτρας, προσπερνώντας την ηρωική εμφάνιση του Rion Brown.

Ο Brown έκανε τη δική του έκρηξη φτάνοντας τους 30 πόντους, αλλά δεν μπορούσε να αποτρέψει τη Strasbourg από το να πάρει το πρώτο της προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο όταν έμεναν 90 δευτερόλεπτα, γυρίζοντας από μια διψήφια διαφορά με πέντε λεπτά στο ρολόι.

Ο Jeremy Nzeulie είχε 19 πόντους και οδήγησε τη Strasbourg, ο Nicolas Lang τελείωσε με 18 και ο Ali Traoré προσέθεσε 12.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης συμπλήρωσε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ στην ήττα του Προμηθέα.

Αξιοσημείωτος αριθμόςr: 26 - ο αριθμός των λαθών που έκανε ο Προμηθέας Πάτρας.