05 Μαΐου, 2019
09/01/2019

Η Bamberg τελείωσε το σερί της ΑΕΚ - 10η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Το Basketball Champions League επέστρεψε για το 2019 το απόγευμα της Τρίτης, με την Brose Bamberg να παίρνει το μεγαλύτερο αποτέλεσμα, αφού σταμάτησε το σερί οκτώ νικών της ΑΕΚ.

Παρά την ήττα, η ΑΕΚ - χάρη και στα υπόλοιπα αποτελέσματα - μπόρεσε να γίνει η πρώτη ομάδα που κλειδώνει μια θέση για τα Play-Offs, με τέσσερα ματς να μένουν.

Εδώ είναι η σύνοψη όλης της δράσης:

Anwil vs Sidigas Avellino

Η Sidigas Avellino ξεκίνησε την νέα σεζόν με μια νίκη με 72-62 επί της Anwil, για να κρατήσει τη δεύτερη θέση στον Όμιλο Γ'.

Η Avellino, που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-3, έφτασε μέχρι το +21, για να φτάσει στην εκτός έδρας νίκη και κατάφερε να περιορίσει στην Anwil στο υπόλοιπο παιχνίδι.

Για την Avellino, ο Caleb Green είχε 17, ο Demetris Nichols 16, ο Kiefer Sykes 13 πόντους και 6 ασίστ και ο Ariel Filloy είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, μαζί με το floater στο τελευταίο λεπτό, που τελείωσε το ματς. Ο Patric Young είχε 12 ριμπάουντ και 8 πόντους.

Ο Josip Sobin είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και ξεχώρισε από την Anwil, με τον Chase Simon να είναι ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων με 14, καθώς η ομάδα υποχώρησε στο 4-6.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 24 - το νούμερο των πόντων που έβαλε η Avellino από τα 15 λάθη της Anwil.

ΠΑΟΚ vs UNET Holon

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της UNET Holon στον Β' Όμιλο και σκαρφάλωσε στη τρίτη θέση, με σκορ 92-77 έχοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Η ελληνική ομάδα είχε 14/21 τρίποντα, ξεκινώντας με ένα προβάδισμα 17-0 και μπόρεσε να κρατήσει τη διψήφια διαφορά της μέχρι τέλους, ανεβαίνοντας στο 6-4.

Ο William Hatcher ήταν ο σταρ, έχοντας 5/6 από μακριά και 9/15 συνολικά για 26 πόντους, μαζί με 5 ασίστ. Ο Jamal Jones μέτρησε 13 και οι Milenko Tepic και Phil Goss από 12 ο καθένας.

Για την Holon, ο Shawn Jones έχασε μόνο ένα σουτ στον δρόμο του για το double-double με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Corey Walden είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετά.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 14 - είναι δύσκολο να δούμε κάτι άλλον πέραν της τρομερής επίδοσης του ΠΑΟΚ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

CEZ Nymburk vs Lietkabelis

Η CEZ Nymburk πέρασε με αντίπαλο την Lietkabelis, 78-71, για να πετύχει την τρίτη της νίκη στο BCL της σεζόν, αλλά και οι δύο ομάδες έχουν ακόμα δουλειά να κάνουν για να μπουν στις θέσεις των Play-Offs.

Η Nymburk είναι τώρα στο 3-7, ενώ η Lietkabelis επίσης υποχώρησε στο ίδιο ρεκόρ, με τις δύο ομάδες να είναι στην 5η και την 6η θέση αντιστοίχως.

Στο ματς υπήρξαν πολλές αλλαγές του προβαδίσματος, αλλά η Nymburk χρησιμοποίησε δύο τρίποντα για να κάνει ένα σερί 8-0 στα τελευταία πέντε λεπτά και να πάρει τον έλεγχο για τα καλά, κλειδώνοντας την νίκη.

Ο Jaromir Bohacik με 20 πόντους οδήγησε τους πρωταθλητές Τσεχίας, με τον Eugene Lawrence να είναι ο μόνος άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό με 16 πόντους και 5 ασίστ.

Ο Jamar Wilson ήταν ο μόνος παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό πόντων για τηνr Lietkabelis, με 18.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 19 - τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε η Nymburk, καθώς κέρδισε την μάχη πάνω από τη στεφάνη.

Fribourg Olympic vs Iberostar Tenerife

Η Iberostar Tenerife κρατήθηκε για μια νίκη με σκορ 72-66 επί της Fribourg Olympic, που την έφερε ακόμα πιο κοντά στις θέσεις των Play-Offs, διατηρώντας της στην κορυφή του Β' Ομίλου με ρεκόρ 9-1.

Δεν ήταν εύκολο, να κρατήσεις την Fribourg, που πάλεψε επιστρέφοντας από διαφορές 10 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς στο φινάλε, αλλά η Tenerife κράτησε την ψυχραιμία της.

Ο Colton Iverson είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Javier Beiran σκόραρε 13 και ο Pierre-Antoine Gillet τελείωσε με 11 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Ο Dusan Mladjan οδήγησε τους γηπεδούχους με 17, ενώ ο Babacar Toure είχε 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, και ο Andre Williamson είχε 10 ριμπάουντ, στην προσπάθεια της ομάδας του.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 40 - οι πόντοι που σημείωσε η Tenerife στη ρακέτα, διορθώνοντας τα φτωχά ποσοστά της στα σουτ από έξω.

Brose Bamberg vs AEK

Η Brose Bamberg τελείωσε το σερί οκτώ νικών της ΑΕΚ με μια μεγάλη νίκη με σκορ 77-73, για να συνεχίσει το δικό της σερί και να το ανεβάσει στα τέσσερα ματς.

Ο Tyrese Rice έβαλε τις βολές για το προσπέρασμα με 42 δευτερόλεπτα να μένουν και ο Elias Harris έκοψε την τρίποντη προσπάθεια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, κόβοντας κάθε ελπίδα της ΑΕΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα για την ανατροπή.

Ο Rice τελείωσε με 13 πόντους και οδήγησε την Bamberg, ο Augustine Rubit είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Ricky Hickman να συμπληρώνει 6 ασίστ.

Η AEK πήρε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ από τον Ντούσαν Σάκοτα, ενώ ο Vince Hunter είχε 7/10 με 14 πόντους.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 30 - οι φορές που άλλαξε χέρια το προβάδισμα, σε ένα αμφίρροπο ματς μέχρι τέλους.

Umana Reyer Venezia vs Opava

Η Umana Reyer Venezia έδωσε ένα επιθετικό σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο για να επιβληθεί της Opava, 102-81, στην έβδομη νίκη της στη σεζόν.

Ενώ ήταν πίσω με διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο, η Venezia σχεδόν ισοφάρισε την επίδοση του πρώτου μέρους μόνο στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, βάζοντας 65 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Austin Daye είχε τους περισσότερους πόντους για τους νικητές (20 πόντους με 9/14 σουτ), ο MarQuez Haynes τελείωσε με 17 πόντους και 6 ασίστ και ο Gasper Vidmar βοήθησε με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Opava πήρε 14 πόντους από τον Jakub Sirina.

Η Venezia είναι στη δεύτερη θέση του Β' Ομίλου με ρεκόρ 7-3, ενώ η Opava βρίσκεται στην τελευταία θέση με ρεκόρ 1-9.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 30 - οι ασίστ που μοίρασε η Venezia, σε μια από τις κορυφαίες ομαδικές επιδόσεις από άποψη δημιουργίας στη σεζόν μέχρι τώρα.

Montakit Fuenlabrada vs JDA Dijon

Η JDA Dijon με μια σπουδαία αμυντική εμφάνιση έφτασε στη νίκη με σκορ 73-59 επί της Montakit Fuenlabrada.

Ήταν ένα ανταγωνιστικό ματς μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Dijon κράτησε την Fuenlabrada στους 3 πόντους, βάζοντας 20 για να πάρει το προβάδισμα.

Και οι δύο ομάδες είναι τώρα στο 3-7 στο γκρουπ, ισόβαθμες με τη CEZ Nymburk και την Lietkabelis, πέντε ματς πίσω από την ΑΕΚ, με τέσσερις αγωνιστικές να μένουν. Αυτό σημαίνει πως οι περσινοί πρωταθλητές δεν μπορούν να πέσουν κάτω από την 4η θέση και έγιναν επίσημα η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στα Play-Offs.

Ο David Holston οδήγησε την ισορροπημένη επίθεση με 14 πόντους και 5 ασίστ, ενώ τέσσερις άλλοι παίκτες είχαν 10 πόντους για την Dijon.

Ο Marc Garcia είχε 13 πόντους, για να οδηγήσει τη Fuenlabrada και ο Maurice Kemp μάζεψε 10 ριμπάουντ, αλλά η ισπανική ομάδα γνώρισε την έβδομη σερί ήττα, ύστερα από το ξεκίνημα της σεζόν, που συνδυάστηκε με τρεις νίκες.

SIG Strasbourg vs Besiktas Sompo Japan

Η Besiktas Sompo Japan πήρε το διπλό επί της SIG Strasbourg με σκορ 69-64, στην τέταρτη νίκη της σε πέντε ματς.

Ο Jason Rich είχε 10/17 στον δρόμο για τους 28 πόντους του, καθώς η Besiktas βελτιώθηκε στο 5-5, με τον Phil Pressey να βάζει το λέι απ, που έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα πέντε πόντων με 90 δευτερόλεπτα να μένουν.

Ο Ivan Buva ήταν ο μόνος άλλος παίκτης της Besiktas με διψήφιο αριθμό, με 12 πόντους.

Η Strasbourg πήρε 14 πόντους από τον Ali Traore και 11 ασίστ μαζί με 7 ριμπάουντ από τον Mike Green, αλλά υποχώρησε στο 6-4.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 53.8 - το ποσοστό των βολών και των δύο ομάδων μαζί, αφού ευστόχησαν μόλις σε 21/39.