09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
24/01/2019

Η Bamberg έκλεισε θέση στο Round of 16 - 12η αγωνιστική, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η βερσιόν της Τετάρτης για τη 12η αγωνιστική έφερε δύο από τα κορυφαία ματς της σεζόν, με την Brose Bamberg να επιβεβαιώνει τη θέση της στο Round of 16 και η Besiktas Sompo Japan απέδρασε από τη Segafredo Virtus Bologna σε ένα θρίλερ.

Εδώ ακολουθεί η σύνοψη της δράσης:

Neptunas Klaipeda vs Petrol Olimpija

Η Neptunas Klaipeda πήρε μια νίκη ζωτικής σημασίας 82-74 επί της Petrol Olimpija, για να βάλει φωτιά στη μάχη των Play-Offs στον Δ' Όμιλο.

Η λιθουανική ομάδα είναι τώρα στο .500 και μένουν άλλη δύο ματς και έχει τις πιθανότητες για την τριπλή ισοβαθμία.

Αφού η Olimpija μείωσε στους τέσσερις πόντους με δύο λεπτά να μένουν, ο Osvaldas Olisevicius έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο από τη γωνία που πήγε το ματς ξανά στους επτά και κράτησε εκτός την Olimpija για το υπόλοιπο του δρόμου.

Ο Kyle Weaver ξεκίνησε δυνατά για να τελειώσει το ματς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ο Jerai Grant έβαλε 13 και Olisevicius 12.

Η Olimpija πήρε 13 από τον Marvin Jones και ένα... σχεδόν double-double από τον Luka Samanic (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ), αλλά υποχώρησε στο 1-11.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 19 - τα λάθη της Olimpija, από τα οποία η Neptunas μπόρεσε να πάρει 20 πόντους.

ΠΑΟΚ vs Opava

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της Opava με την μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία του Basketball Champions League, στην νίκη του με σκορ 93-43 , με την οποία βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-5 αυτή τη σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, κρατώντας την Opava στους λιγότερους πόντους, που έχει βάλει ποτέ μια ομάδα στην ιστορία του Basketball Champions League.

Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τον ΠΑΟΚ, μαζί με τον Milenko Tepic, που σημείωσε double-double με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Σταύρος Σχίζας ξεχώρισε στο σκοράρισμα με 16 πόντους και ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 13 πόντους.

Η Οpava είδε τον Radim Klecka να είναι ο μόνος της παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων (11π.).

Αξιοσημείωτος αριθμός: 6 - οι πόντοι της Opava στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο ΠΑΟΚ επικράτησε ολοκληρωτικά.

Fribourg Olympic vs Nanterre 92

Η Nanterre 92 χρειάστηκε μια ομαδική προσπάθεια, για να γράψει μια νίκη με σκορ 92-81 απέναντι στη Fribourg Olympic.

Έξι παίκτες είχνα διψήφιους αριθμούς για τους Γάλλους, με πρώτο τον Hugo Invernizzi, που είχε 4/5 πίσω από τη γραμμή στην πορεία του για τους 19 πόντους του.

Ο Dominic Waters συμπλήρωσε 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι Demetrius Treadwell και Adas Juskevicius τελείωσαν με 11 πόντους ο καθένας.

Για τη Fribourg δεν ήταν αρκετοί οι 18 πόντοι του Justin Roberson και οι 17 του Dusan Mladjan, με την ομάδ ανα πέφτει στο 3-9.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 57.1 - το ποσοστό της Nanterre πίσω από τη γραμμή, καθώς οι Γάλλοι είχαν 16/28.

UNET Holon vs Iberostar Tenerife

Η Iberostar Tenerife κλείδωσε την πρώτη θέση του Β' Ομίλου, ανατρέποντας μια διαφορά 13 πόντων για τη νίκη με σκορ 88-77 κόντρα στην UNET Holon.

Η Tenerife κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο για να ολοκληρώσει την επιστροφή της, βάζοντας 31 πόντους για να γυρίσει τη διαφορά, με πρωταγωνιστή τον Nicolas Brussino, που είχε 16 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

Ο Tim Abromaitis συμπλήρωσε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους, ενώ Ferran Bassas έβαλε 9.

Η UNET Holon πήρε 19 πόντους από τον DeQuan Jones, ενώ ο Darion Atkins προσέθεσε 14. Όμως, η Holon είναι τώρα σε μια τριπλή ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ και την Nanterre.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 25 - οι πόντοι που έβαλε η Tenerife από δεύτερες επιθέσεις, αφού τελείωσε το ματς με 15 επιθετικά ριμπάουντ.

Brose Bamberg vs Telenet Giants Antwerp

Ο Tyrese Rice είχε άλλη μία μεγάλη εμφάνιση, για να οδηγήσει την Brose Bamberg στο 82-78 επί της Telenet Giants Antwerp.

Ο Rice είχε 11 από τους 24 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο, βγάζοντας μερικές μεγάλες φάσεις στο φινάλε, για να κλειδώσει την θέση της Bamberg στο Round of 16.

Επιπλέον, είχε 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Cliff Alexander σημείωσε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Augustine Rubit με τον Νίκο Ζήση έδωσαν την εμπειρία τους όταν χρειάστηκε. Έτσι, τελείωσαν και οι δύο το ματς με 10 πόντους έκαστος για την Bamberg.

Ο Ismael Bako και ο Hans Vanwijn είχαν από 15 ο καθένας για την Antwerp, αλλά μένει να φανεί αν θα κλειδώσει η ομάδα την πρόκρισή της στα Play-Offs.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 9 - οι πόντοι του Rice στα τελευταία 05:11 του παιχνιδιού, αφού για άλλη μια φορά απέδειξε πως είναι ένας από τους πιο clutch παίκτες του Basketball Champions League αυτή τη σεζόν.

Montakit Fuenlabrada vs AEK

Η ΑΕΚ κατέγραψε μια νίκη με σκορ 90-82 επί της Montakit Fuenlabrada, για να παραμείνει στην κορυφή του Γ' Ομίλου με μια καλή εκτός έδρας εμφάνιση.

Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι τέλους, φτάνοντάς το προβάδισμά της μέχρι τους 28, με τη Fuenlabrada να μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς.

Ο Vince Hunter συνέχισε να έχει το όνομά του δυνατά στη συζήτηση για τον MVP, τελειώνοντας το ματς με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα με 9/12 σουτ για τους περσινούς πρωταθλητές, που είναι τώρα στο 10-2.

Ο Jordan Theodore τελείωσε με 19 πόντους, ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα συμπλήρωσε 11 πόντους για τους Έλληνες.

Η Fuenlabrada είδε τον Christian Eyenga και τον Maurice Kemp να βάζουν από 13 ο καθένας, αλλά γνώρισε την ένατη σερί ήττα της.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 20 - τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η Fuenlabrada, που κυριάρχησε στη ρακέτα, αλλά αυτό δεν της ήταν αρκετό.

JDA Dijon vs Lietkabelis

Ο David Holston πήρε φωτιά για να οδηγήσει την JDA Dijon στην νίκη με 99-91 απέναντι στην Lietkabelis, η οποία πλέον δεν έχει ελπίδες για να καταφέρει να προκριθεί στο Round of 16.

Ο Holston έβαλε επτά τρίποντα, τελειώνοντας με 31 πόντους, καθώς οι Γάλλοι χρησιμοποίησαν ένα 7-0 σερί τους προς το τέλος της τέταρτης περιόδους, με τέσσερις από τον Holston, για να πάρουν τον έλεγχο για τα καλά.

Ο Ryan Pearson έβαλε άλλους 18 πόντους για την Dijon και ο Axel Julien είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 4-8 στην έκτη θέση του Γ' Ομίλου.

Ο Paulius Valinskas είχε 6/6 και 20 πόντους για την Lietkabelis και ο Simas Jasaitis μέτρησε 17. Όμως, οι πόντοι τους δεν ήταν αρκετοί, με την ομάδα τους να βρίσκεται επίσης στο 4-8.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 33 - οι πόντοι που έβαλε η Dijon ύστερα από λάθη, αφού τελείωσε το ματς με 14 κλεψίματα.

Segafredo Virtus Bologna vs Besiktas Sompo Japan

Ο Kevin Punter ήταν ελεύθερος για ένα τρίποντο στο τέλος, αλλά το buzzer beater του δεν βρήκε στόχο και η Besiktas Sompo Japan απέδρασε από την έδρα της Segrafredo Virtus Bologna με 71-70.

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν μέχρι τώρα, το comeback της Bologna δεν ολοκληρώθηκε. Η ιταλική ομάδα ήταν πίσω με 22 πόντους, ύστερα από ένα απογοητευτικό δεύτερο δεκάλεπτο και στη συνέχεια κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Ο Jason Rich έβαλε 18 πόντους για την Besiktas, που τώρα έχει τέσσερις σερί νίκες και συνολικά έξι στα τελευταία επτά ματς της στο Basketball Champions League. Ο Phil Pressey είχε 13 και οι Robin Benzing, Kyle Gibson από 12 ο καθένας.

Ο Kevin Punter είχε 17 για την Bologna, αλλά θα τα βάζει με τον εαυτό του, που έχασε το σουτ της νίκης. Ο Tony Taylor είχε 16 και 6 ασίστ και ο Brian Qvale 13, με την ομάδα μνα είναι πλέον στο 9-3 και να συνεχίζει στην κορυφή του Δ' Ομίλου.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 22 - η διαφορά με την οποία η Bologna ήταν πίσω, πριν προσπαθήσει να κάνει μια απίθανη ανατροπή, η οποία τελικά δεν ολοκληρώθηκε.