05 Μαΐου, 2019
07/03/2019
Game Report

Η Antwerp και ο Προμηθέας... ρόκαραν: Round of 16, 1η αγωνιστική - Η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Τα αρχικά ματς του Round of 16 ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τετάρτης με δύο μεγάλες εκπλήξεις, που επιβεβαιώσαν πως όλα μπορούν να συμβούν στα Play-Offs.

Η Telenet Giants Antwerp οδήγησε την UCAM Murcia μόλις στη δεύτερη ήττα της στη σεζόν, ενώ η Iberostar Tenerife... σοκαρίστηκε από τον Προμηθέα Πάτρας.

Εδώ είναι η σύνοψη όλης της δράσης:

Neptunas Klaipeda v Hapoel Bank Yahav Jerusalem

Η Hapoel Bank Yahav Jerusalem έκανε τη δουλειά της με μια εκτός έδρας νίκη με σκορ 86-74 επί της Neptunas Klaipeda, για να πάρει ένα προβάδισμα 12 πόντων πριν από τον επαναληπτικό αγώνα.

Η Neptunas πάλεψε με θάρρος για να πάρει το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Όμως, ένα 10-0 σερί της Jerusalem στο φινάλε της περιόδου ήταν αρκετό για να της δώσει ένα μαξιλαράκι μέχρι την τελική νίκη.

Ο James Feldeine είχε 17 πόντους και μερικά μεγάλα καλάθια στο φινάλε για να ηγηθεί της Jerusalem, ο TaShawn Thomas επιτέθηκε στο καλάθι στον δρόμο του για τους 14 πόντους, ο Da'Sean Butler είχε 15 και ο Τamir Blatt μέτρησε 10 ασίστ, μαζί με 11 πόντους για ένα double-double.

«Ήταν ένα πραγματικά σκληρό ματς», είπε μετά το τέλος του ο Feldeine. «Γνωρίζαμε πως πρόκειται για μια σκληρή ομάδα, που παίζει δυνατά και έχει καλό προπονητή. Ξέραμε ότι έχουμε ένα μεγάλο ματς. Αυτό ήταν το πρώτο ματς, είναι σημαντικό που το πήραμε».

Ο Tomas Delininkaitis σκόραρε 16 πόντους σε λιγότερα από 18 λεπτά για τους γηπεδούχους, με τον Lorenzo Williams να είναι ο μόνος άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων με 14.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 19.3 - το ποσοστό της Neptunas πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, καθώς έμεινε στα 6/31.

Προμηθέας Πάτρας v Iberostar Tenerife

Ο Προμηθέας Πάτρας «σόκαρε» την 1η ομάδα του Β' Ομίλου, την Iberostar Tenerife, με σκορ 69-57 σε μια εντός έδρας νίκη.

Ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Tony Meier, που έβαλε 19 από τους 22 πόντους του πριν από την ανάπαυλα, με την ελληνική ομάδα να μετράει οκτώ τρίποντα στο πρώτο μέρος με 80% πίσω από τη γραμμή. Έτσι, πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το φινάλε του δρόμου με άνεση.

«Ήταν ένα απολαυστικό ματς από το ξεκίνημα. Ξέραμε πως θέλουμε να εκπροσωπήσουμε την ομάδα και την πόλη μας σε αυτό το παιχνίδι», δήλωσε ο Meier.

«Βγήκαμε με ενέργεια και αυτό μας βοήθησε στο ξεκίνημα. Μπορέσαμε να την κρατήσουμε και στο υπόλοιπο του αγώνα. Σίγουρα, ήμασταν καλοί. Ήταν κλειδί αυτό για εμάς».

Ο Νίκος Γκίκας σκόραρε 14 πόντους για τους γηπεδούχους και ο Octavius Ellis είχε 10 πόντους, 10 ριμπάουντ για ένα double-double, μαζί με 3 κοψίματα.

Ο Colton Iverson σημείωσε 16 για την Tenerife και ο Davin White 10, αφού ήταν ο μόνος άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 18 - το μεγαλύτερο προβάδισμα του Προμηθέα, το οποίο ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά η οποία ήταν κατά της Tenerife στην ιστορία της στο Basketball Champions League.

Brose Bamberg v Banvit

Η Brose Bamberg εκτέλεσε όταν έπρεπε και με σκορ 81-79 επιβλήθηκε της Banvit, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Ύστερα από πολλές αλλαγές προβαδίσματος καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ο Tyrese Rice έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο με 1 λεπτό και 40 δευτερόλεπτα να μένουν και ο Augustine Rubit ευστόχησε σε ένα δίποντο - κλειδί με 40 δευτερόλεπτα στο ρολόι, για να πάρει η ομάδα του την νίκη.

Ο Rice τελείωσε με 20 πόντους και 5 ασίστ για την Bamberg, ο Elias Harris είχε 19 πόντους σε 18 λεπτά με μονοψήφιο αριθμό εντός πεδιάς και ο Rubit ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 και 9 ριμπάουντ.

Οι 20 πόντοι του Gary Neal ξεχώρισαν για την Banvit, ο Alex Perez είχε 17 πόντους και 8 ασίστ και ο Jordan Morgan ολοκλήρωσε ένα double-double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 20 - οι φορές που το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με το σκηνικό να διαμορώνει έναν πολύ ανταγωνιστικό επαναληπτικό.

Telenet Giants Antwerp v UCAM Murcia

Η Telenet Giants Antwerp έδειξε την ικανότητά της να κλείνει σωστά τα παιχνίδια με τελικό σκορ 75-67 και επιβλήθηκε της UCAM Murcia - μόλις στη δεύτερη ήττα της στη σεζόν - στο πρώτο της παιχνίδια το Round of 16p.

Η νεανική ομάδα από το Βέλγιο απάντησε στην επιστροφή της Murcia, που ισοφάρισε το ματς στους 67 με 1:52 να μένουν και έκανε ένα σερί 8-0, κρατώντας τους Ισπανούς δίχως σκορ σε εκείνο το διάστημα. Ο Jae'Sean Tate είχε πέντε σερί πόντους για να βάλει την Antwerp και πάλι μπροστά και ο Paris Lee ευστόχησε σε ένα dagger τρίποντο στο φινάλε.

Οι 21 πόντοι του Lee ήταν η κορυφαία επίδοση παίκτη της Antwerp, ο Tate τελείωσε με 13 και ο Ismael Bako συμπλήρωσε 12.

Η Murcia πήρε 18 πόντους σε λιγότερα από 17 λεπτά από τον Askia Booker, με τον Ovie Soko να είναι ο μόνος άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων με 13, μαζί με 9 ριμπάουντ.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 17 - το μεγαλύτερο προβάδισμα της Antwerp μέσα στο ματς, κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, πριν από την μάχη του δεύτερου ημιχρόνου.

Nanterre 92 v Besiktas Sompo Japan

Η Nanterre 92 έγραψε μια νίκη με 68-59 απέναντι στην Besiktas Sompo Japan, σε ένα πρώτο γύρο με αμυντική προσήλωση στο τελευταίο ματς της βραδιάς.

Ένα σερί 11-3 στο τέλος της τρίτης περιόδου έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα που ήθελαν για το τέταρτο δεκάλεπτο και εν τέλει την νίκη με εννέα πόντους, για το πλεονέκτημα πριν από το ματς της Τουρκίας.

Ο Lahaou Konate είχε 13 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ για την Nanterre, ο Adas Juskevicius είχε 12 πόντους και ο Jeremy Senglin είχε 11 για να τους ακολουθήσει σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Με 10 πόντους έκαστος ο Ivan Buva και ο Kyle Gibson ξεχώρισαν για την Besiktas, η οποία πήρε μόνο 10 λεπτά από τον Jason Rich.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 51.7 - το εντός πεδιάς ποσοστό της Nanterre μέσα στη ρακέτα, με τους Γάλλους να μετρούν 15/29 στο παρκέ.