19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
21/12/2017

Το εξαιρετικό φινάλε του Robinson έδωσε στην Bayreuth νίκη επί της Strasbourg

STRASBOURG (Basketball Champions League) - H Medi Bayreuth άντεξε για το 82-77 επί της SIG Strasbourg που υπέστη δεύτερη σερί ήττα στο Basketball Champions League το βράδυ της Τετάρτης.

Η Strasbourg επέστρεψε από διαφορά 20 πόντων, ισοφάρισε δύο λεπτά πριν από το τέλος, πριν όμως ο James Robinson βάλει μερικά τεράστια καλάθια προς το φινάλε.

Με τη νίκη της, η Bayreuth ανέβηκε στο 6-3, ενώ η Strasbourg έπεσε στο 5-4 με τη δεύτερη σερί ήττα της.

Ο James Robinson ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και πολλά μεγάλα σουτ, ο Gabe York πέτυχε 19 πόντους με 7/9 σουτ και ο De' Mon Brooks πρόσθεσε 11 πόντους.

"Νομίζω πως είναι αρκετά ασφαλές να πω πως ακόμη κι όταν φτάσαμε στους 20 πόντους, δεν περιμέναμε πως θα είναι εύκολο το δεύτερο ημίχρονο," είπε ο Nate Linhart μετά το παιχνίδι.

"Ξέρουμε πόσο καλή ομάδα είναι η Strasbourgk και τι ποιότητα έχει κι έτσι είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι, ώστε να συνεχίσουμε στο δεύτερο ημίχρονο με τον σωστό τρόπο.

"Είναι παράσημο για εκείνους που επέστρεψαν, έδειξαν ότι είναι καλη ομάδα, αλλά νομίζω πως ο James Robinson μας κουβάλησε και κάναμε τη δουλειά."

Ο David Logan ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Strasbourg με 20 πόντους, ενώ ο Dee Bost πρόσθεσε 16 και ο Louis Labeyrie 15.

Η Bayreuth σόκαρε νωρίς την Strasbourg κι έτρεξε επί μέρους σκορ 12-3 για το 15-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Robinson είχε 8 πόντους στο δεκάλεπτο, όποι οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 27-17.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 19στη δεύτερη περίοδο, πριν η Strasbourg αντιδράσει και μειώσει σε 44-32 στο ημίχρονο. Ο Gabe York ήταν διψήφιος με 10 πόντους στην ανάπαυλα και η Bayreuth είχε 8/12 τρίποντα και συνολικά ποσοστό ευστοχίας μεγαλύτερο του 60%.

Ο York έβαλε ένα δύσκολο καλάθι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδο πριν το τρίποντο του Robinson που διαμόρφωσε διαφορά 20 πόντων, 52-32, υπέρ της Bayreuth που έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Ωστόσο, η Strasbourg δεν ήταν ακόμη τελειωμένη. Ο Bost έβαλε δύο βολές στο τέλος της τρίτης περιόδου και μείωσε σε 55-62 μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο και όταν ο Leloup πέτυχε μεγάλο τρίποντο πέντε λεπτά πριν το τέλος η Strasbourg πλησίασε στους δύο, 68-66, και όλα έδειχναν πως πάμε σε δραματικό φινάλε.

Ο Robinson ήταν φυσικά αυτός που απάντησε, με δύο βολές κι ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 66-72 τέσσρρα λεπτά πριν το τέλος.

Ο Dee Bost ευστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ισοφάρισε στους 72 με 2:43 να απομένουν, αλλά ο Robinson αντέδρασε εκ νέου με δύο συνεχόμενα καλάθια.

Όταν ο David Logan έβαλε μεγάλο τρίποντο, 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ήταν η τελευταία προσπάθεια επιστροφής της Strasbourg, αλλά ο Robinson ευστόχησε σε ακόμη ένα μεγάλο σουτ και η Bayreuth άντεξε για τη νίκη.