07/03/2018

Nymburk, Ludwigsburg, Bayreuth και Tenerife ξεκίνησαν με νίκες στα πρώτα ματς

MIES, Ελβετία (Basketball Champions League) - Το αβαντάζ έδρας αποδείχθηκε λιγότερο κομβικός παράγοντας από όσο πολλοί περίμεναν και αρκετές ομάδες πήραν σπουδαίες νίκες στα πρώτα παιχνίδια για τη φάση των 16.

AEK vs CEZ Nymburk
Η CEZ Nymburk συνέχισε την εξαιρετική, φετινή πορεία της παίρνοντας εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ στην Ελλάδα με 98-88.

Ο Kendrick Ray ήταν ασταμάτητος με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Alex Davis είχε 20 πόντους, και ο Eugene Lawrence 14 πόντους και 8 ασίστ.

Η Nymburk μοίρασε 22 ασίστ στο παιχνίδι και κατάφερε να επιστρέψει μετά το κακό της ξεκίνημα. Πήρε το προβάδισμα και δεν το άφησε ποτέ μέχρι το τέλος.

Η τσεχική ομάδα έφτασε να προηγείται και με διαφορά 19 πόντων, ενώ στο ημίχρονο ήταν στο +16 και είχε συνολικά απάντηση σε κάθε σερί της ΑΕΚ.

Για την AEK, ο Manny Harris είχε 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Kevin Punter 18 πόντους, ο Delroy James 15 και ο Mike Green 9 ασίστ, αλλά και 14 πόντους.

"Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου," είπε ο προπονητής της Nymburk Oren Amiel. "Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο αμυντικά, αλλά θα πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι την επόμενη εβδομάδα και να συνεχίσουμε αυτό που ξεκινήσαμε εδώ.

"Ξέρουμε πως η ΑΕΚ είναι πολύ καλή επιθετική ομάδα. Γι' αυτό είναι πολύ επικίνδυνη και δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει τελειώσει κάτι.W"

Την ίδια στιγμή ο Punter της AEK ήταν απογοητευμένος.

"Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσουμε," τόνισε. "Πρέπει να δώσουμε τα εύσημα στους αντιπάλους για το πώς επιτέθηκαν, αλλά και αμύνθηκαν. Νομίζω ότι αμυντικά δεν είχαμε καλή επικοινωνία."

EWE Baskets Oldenburg vs MHP RIESEN Ludwigsburg
Η MHP RIESEN Ludwigsburg κυριάρχησε στο αμυντικό κομμάτι και πήρε τη νίκη με 88-63 στην έδρα της EWE Baskets Oldenburg.

Η Ludwigsburg ήταν ιδιαίτερα πιεστική στην άμυνα εξαρχής και πέτυχε 16 πόντους από λάθη των αντιπάλων. Πήρε μάλιστα λύσεις από όλους τους παίκτες με επτά εξ αυτών να σημειώνουν πάνω από 8 πόντους.

Ο Justin Sears είχε την καλύτερη εμφάνισή του στο Basketball Champions League με 21 πόντους σε 16 λεπτά, ο Elgin Cook πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Adika Peter-McNeilly ήταν επίσης διψήφιος με 10 και ο Thomas Walkup έφτασε κοντά στο triple double με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

"Είναι σπουδαία ομάδα, με πολύ καλό προπονητή και σπουδαίους παίκτες," είπε ο Elgin Cook. "Το πλάνο μας δεν αλλάζει, θέλουμε να είμαστε επιθετικοί και να βάζουμε πίεση στον αντίπαλο όπως κάναμε σήμερα."

Ο Rickey Paulding ήταν ο μόνος διψήφιος παίκτης για την Oldenburg, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους παρά το κακό ξεκίνημα.

Η Ludwigsburg κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο και είχε προβάδισμα 26-12 βάζοντας τις βάσεις από την άμυνα. Το ίδιο ίσχυσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 43-30 και την Oldenburg να μετρά 34% εντός πεδιάς.

Στη συνέχεια, λειτούργησε ουσιαστικά ο αυτόματος πιλότος με την Ludwigsburg να έχει κλειδώσει τη νίκη και τελικά να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τρίποντο του Peter-McNeilly.

medi Bayreuth vs Besiktas Sompo Japan
Η medi Bayreuth είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και νίκησε με 81-76 την Besiktas Sompo Japan στο πρώτο ματς, στην έδρα της.

Ο Gabe York έβαλε 5 τρίποντα και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, οι De'Mon Brooks και Assem Marei πρόσθεσαν από 15, ενώ ο Nate Linhart είχε 14 για τους νικητές.

@1gabeyork displaying the range 🎯

A post shared by Basketball Champions League (@basketballcl) on

Ο D.J. Strawberry σημείωσε 18 πόντους για την Besiktas, που έπαιζε χωρίς τον σουτέρ Jon Diebler, ο Josh Adams τέλειωσε με 15 πόντους και ο Erkan Veyseloglu σκόραρε 14.

"Νομίζω ότι δεν κάναμε τα πράγματα, για τα οποία συζητούσαμε όλη την εβδομάδα," είπε ο Kenan Sipahi της Besiktas.

"Η medi Bayreuth έπαιξε γρήγορα και με μεγάλη ενέργεια. Η απουσία του Jon Diebler μας επηρέασε πολύ σήμερα. Υπάρχουν ακόμη 40 λεπτά και ξέρουμε πώς παίζουν, αλλά και τι πρέπει να κάνουμε."

Η Bayreuth ήταν μπροστά με 34-29 στο ημίχρονο, αν και είχε φτάσει να προηγείται με 11. Η τρίτη περίοδος της άνηκε πετυχαίνοντας 30 πόντους και ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Η Besiktas αντέδρασε όμως στην τέταρτη περίοδο; ένα τρίποντο του Clark με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει κατέβασει σημαντικά τη διαφορά, 79-76, αλλά ένα ζευγάρι βολών από τον Linhart κλείδωσε τη νίκη.

"Νομίζω ότι δεν υπάρχει αμφιβολία πως αυτή η ομάδα είναι φτιαγμένη από σωστά υλικά," είπε ο προπονητής της Bayreuth Raoul Korner.

"Προερχόμασταν από ένα δύσκολο παιχνίδι και ο μόνος τρόπος να αντιδράσουμε ήταν να τα δώσουμε όλα στο παρκέ. Η Besiktas είναι σπουδαία ομάδα, γεμάτη, και τρίτη σε ένα από τα καλύτερη πρωταθλήματα της Ευρώπης. Παλέψαμε σπουδαία.

"Στο τέλος της ημέρας, έχουμε ένα αβαντάζ πέντε πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Θα είναι αρκετό; Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα πρόκειται για μία ιστορική νίκη για τον οργανισμό μας και κανείς δεν μπορεί να μας την πάρει.."

UCAM Murcia vs Iberostar Tenerife
Η Iberostar Tenerife πήρε την πρώτη της νίκη στην έδρα της Murcia μετά τον Μάιο του 2014 με 71-66 και πάει στο δεύτερο παιχνίδι με ένα αβαντάζ πέντε πόντων.

Με το σκορ ισόπαλο σε 36-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι συγκεντρώθηκαν στο να πάρουν τον έλεγχο μέσω των ριμπάουντ κι αυτό απέδωσε..

Ο Vitor Benite είχε δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και μείωσε τη διαφορά εν όψει του δεύτερου παιχνιδιού. Με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Murcia.

Ο Tim Abromaitis ήταν πρώτος σκόρερ της Tenerife με 13 πόντους, ο Ferran Bassas είχε 12, ο Javier Beiran 11 και ο Mike Tobey 10 με 5/5 σουτ πριν αποβληθεί με φάουλ.

"Θεωρώ πως κάναμε καλή δουλειά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο δεύτερο μέρος," δήλωσε ο Bassas της Tenerife. "Κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα, μας τιμώρησαν με τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά όταν αρχίσαμε να ελέγχουμε αυτό το στοιχείο, πήραμε το ρυθμό του αγώνα.."

Ο προπονητής της Tenerife Φώτης Κατσικάρης θεώρησε πως τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν το κλειδί.

"Αυτό ήταν το πρώτο ημίχρονο της σειράς," είπε. "Η ομάδα μου έκανε πολύ καλή δουλειά. Είχαμε υπομονή. Ξέρω ότι η UCAM Murcia πάει πολύ δυνατά στο επιθετικό ριμπάουντ, είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της ως ομάδα. Παίζαμε καλές άμυνες, αλλά έβρισκαν δεύτερες ευκαιρίες και αυτό μας πλήγωνε. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε καλύτερη δουλειά κι ελέγξαμε αυτόν τον τομέα."