19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
13/03/2018

Ηττήθηκε εντός έδρας, αλλά πήρε την πρόκριση η MHP Riesen Ludwigsburg

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Basketball Champions League) - Η MHP Riesen Ludwigsburg τσέκαρε το εισιτήριό της για τα Προημιτελικά παρά την ήττα με 74-86 στο δεύτερο ματς από την EWE Baskets Oldenburg.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλη μία νίκη, όπως η εμφατική της προηγούμενης εβδομάδας, αλλά προκρίθηκε με συνολικό σκορ 162-149.

"Είμαι περήφανος για τα παιδιά," δήλωσε ο προπονητής της Ludwigsburg John Patrick. "Σε ένα ζευγάρι 80 λεπτών κάθε κατοχή είναι σημαντική.

"Νομίζω πως τα τρία τελευταία λεπτά του πρώτου ματς ήταν το κλειδί - εκεί ανοίξαμε τη διαφορά.

"Σήμερα έπρεπε να μη χάσουμε την ψυχραιμία μας. Αξίζουν εύσημα στην Oldenburg που έβαλε πολλά μακρινά σουτ και ήταν πολύ πιο επιθετική."

Αναφορικά με το γεγονός πως θα αντιμετωπίσει την medi Bayreuth στη φάση των οκτώ, πρόσθεσε:

"Είναι ένα παράσημο για το γερμανικό πρωτάθλημα το να έχει δύο ομάδες στην τελική οκτάδα. Γνωριζόμαστε κι ανυπομονούμε γι' αυτή την πρόκληση.."

Ο Mickey McConnell ήταν ο πρώτος σκόρερ της Oldenburg με 18 πόντους, ενώ τρεις ακόμη παίκτες ήταν διψήφιοι, την ώρα που ο Frantz Massenat γέμισε τη στατιστική του με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

🚨-beating @mcconnell32!

A post shared by Basketball Champions League (@basketballcl) on

Η Ludwigsburg ξεκίνησε δυνατά κι έφτασε να προηγείται με διαφορά 12 πόντων και σκορ 37-25 στην δεύτερη περίοδο. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το ρυθμό τους κι ένα μακρινό σουτ του McConnell με τηνλήξη του ημιχρόνουμείωσε σε 48-46.

Ο Rickey Paulding έβαλε μπροστά την Oldenburg στο ξεκίνημα της τρίτης περίοδο και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 62-65.

Tο ματς ήταν ισόπαλο με 69-69, έξι λεπτά πριν από το τέλος, αλλά ένα επί μέρους 8-2 πέρασε τον έλεγχο στα χέρια της Oldenburg που τελικά έφτασε στην επικράτηση με διψήφια διαφορά.