19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
17/10/2017

Η Nymburk πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μεγάλη νίκη επί του Άρη

NΙΜΠΟΥΡΚ (Basketball Champions League) - Η CEZ Nymburk πήρε την πρώτη νίκη στο Basketball Champions League με τον θρίαμβο με 99-70 επί του Άρη στην Τσεχία την Τρίτη .

Μετά την εντός έδρας ήττα της 1ης αγωνιστικής από την Nanterre 92, δεν υπήρχαν περιθώρια για ανάλογη εμφάνιση από την ομάδα του Ronen Ginzburg.

Έπειτα από ένα σκληρό πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν επί μέρους 25-13 απέναντι στον Άρη στην τρίτη περίοδο και τελικά πήραν άνετα μία πειστική νίκη με τον Kendrick Ray να οδηγεί την ομάδα του έχοντας 18 πόντους και 3 κλεψίματα.

Η τσεχική ομάδα έκανε πολύ πιο εύκολο το έργο της χάρη στα εντυπωσιακά ποσοστά της από μακριά. Η ομάδα του Ginzburg τέλειωσε το ματς με 10/22 σουτ τριών πόντων με τον Quincy Diggs να έχει 5/6. Μάλιστα, ο Diggs ήταν ο πρώτος σκόρερ στη νίκη της ομάδας του με 19 πόντους.

Ο Άρης, που είχε επιβληθεί της Stelmet Zielona Gora στην πρεμιέρα εντός έδρας, υποχώρησε στο ρεκόρ 1-1. Ο Kwame Vaughn είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα παρά την ήττα.