19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
04/04/2018

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στο Final Four αφήνοντας εκτός την SIG Strasbourg

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Basketball Champions League) - Η AEK κλείδωσε εισιτήριο για το Final Four του Basketball Champions League μετά το 83-83 στην έδρα της SIG Strasbourg που της έδωσε την πρόκριση με συνολικό σκορ 161-152.

Ένα τρίποντο του Kevin Punter με τη λήξη του χρόνου διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αλλά η πρόκριση είχε ήδη οριστικοποιηθεί χάρη στο +9 από το πρώτο παιχνίδι.

Ο Ντούσαν Σάκοτα αποδείχθηκε κομβικός με δύο συνεχόμενα τρίποντα περίπου δυομιση λεπτά πριν από το τέλος, τα οποία αποδείχθηκαν μαχαιρές για τους Γάλλους.

Welcome to the #BasketballCL #FinalFour @AEKbc!

A post shared by Basketball Champions League (@basketballcl) on

Με 18 πόντους ο Punter ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας από την Αθήνα που είχε τους Mike Green και Σάκοτα να προσθέτουν από 12 και τον Manny Harris να σημειώνει 11.

"Τα καταφέραμε για 40 λεπτά," είπε ο Σάκοτα. "Ξέραμε ότι αντιμετωπίζουμε μία ομάδα που κάνει σερί και ήταν προφανές ότι θα κάνει ένα και με εμάς. Σε αυτό το σημείο, πρέπει να μην πανικοβάλεσαι κι αυτό κάναμε σήμερα με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη με την ισοπαλία"

Ο προπονητής της ομάδας Dragan Sakota πρόσθεσε:

"Αρχικά θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου. Παίξαμε με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που μας είχε νικήσει δυο φορές στην κανονική περίοδο. Είναι ιδιαίτερη μέρα για εμάς, γιατί συμπληρώθηκαν 50 χρόνια από την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τίτλου για την ΑΕΚ σε ένα γήπεδο με 80.000 οπαδούς. Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που μας κάνει τόσο πολύ χαρούμενους.

"...Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, χωρίς αμφιβολία, το οποίο είχε σταθερά κλειστό σκορ. Είχαμε πρόβλημα με τα φάουλ, αλλά στο φινάλε βγάλαμε καθοριστικές άμυνας και βάλαμε σημαντικά σουτ.

"Πιστεύω ότι αξίζαμε την πρόκριση στο Final Four και φέτος είναι μία από τις πιο επιτυχημένες σεζόν στην ιστορία της ΑΕΚ, αφού κερδίσαμε ήδη το Κύπελλο και τώρα θα προσπαθήσουμε να πάρουμε ακόμη ένα τρόπαιο."

Η Strasbourg πήρε 19 πόντους από τον Louis Labeyrie, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, όπως και οι 16 πόντοι που είχαν οι Dee Bost και Miro Bilan με τον πρώτο να μετρά μάλιστα και 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

"Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι με δυο ομάδες που έπαιξαν πολύ καλά," είπε ο Zack Wright, που ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους.

"Το σημείο κλειδί ήταν τα δύο τρίποντα του Σάκοτα στην τέταρτη περίοδο που μας πλήγωσαν. Ύστερα απ' αυτά, δεν μπορούσαμε να επιστρέψουμε. Βγάζω το καπέλο στους αντιπάλους μας γιατί έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι και τιμώρησαν ακόμη και τα λιγοστά λάθη που κάναμε."

Η AEK είχε τον έλεγχο από νωρίς και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με σκορ 20-16..

Στη δεύτερη περίοδο, η Strasbourg μετέτρεψε το -7 σε προβάδισμα πέντε πόντων, έπειτα από ένα τρίποντο του David Logan 2:39 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ ξαναβρήκε μομέντουμ όμως και ήταν μπροστά με 37-35 και συνολική διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο.

Η Strasbourg ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με επί μέρους 7-2 και πέρασε μπροστά. Λίγο αργότερα μάλιστα, με τρίποντο από τον Dee Bost, κατάφερε να προηγηθεί και με +8. Ο Punter όμως οδήγησε την ΑΕΚ στην επιστροφή και οι δυο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με διαφορά τριών πόντων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η AEK συνέχισε να πιέζει, αλλά η Strasbourg ήταν μπροστά με 69-64 κι ενώ απέμεναν 3:19. Σε αυτό το σημείο όμως ο Σάκοτα βρήκε μπροστά κι έβαλε δύο τρίποντα που έφεραν το ματς στον πόνο κι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η Strasbourg αρνήθηκε να παραδοθεί. Τα τρίποντα των Logan και Randolph στο τελευταίο λεπτό αποτέλεσαν την τελευταία ελπίδα, αλλά τελικά ήταν πολύ αργά.